• Načítám...
>

V srdci staré Prahy dřímá klenot českých památek

  • 27. září 2022,
  • 11:54,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Dominanta Pražského hradu, ale také místo posledního odpočinku českých panovníků. To je katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Nejdůležitější kostel České republiky se nachází v srdci staré Prahy. Klenotem mezi českými památkami nás provedla hlavní průvodkyně Pražského hradu - Veronika Seidlová.

Reklama

Věčným spánkem tady spí třeba Karel IV., svatý Václav nebo patronka České země svatá Ludmila. Řeč je o katedrále svatého Víta. Dominanta Pražského hradu je vůbec největším a nejdůležitějším kostelem České republiky. 

"Její délka je úctyhodných 124 metrů a uvidíte sami, až vstoupíme dovnitř, že ten interiér je překrásně ve stylu gotickém," řekla Veronika Seidlová - vedoucí Oddělení průvodcovských služeb Pražského hradu.

Skutečně gotická je ale jen polovina katedrály. Tuhle část postavili už ve 14. století. Než byl ale chrám dokončen do podoby, v jaké ho dnes obdivuje celý svět, trvalo to téměř 600 let.

"Ta novější část je přímo nyní za námi, ta byla dokončena až v roce 1929 a je ve stylu novogotickém," řekla Veronika Seidlová - vedoucí Oddělení průvodcovských služeb Pražského hradu.

Uvnitř chrámu jsou také dodnes uschovány české korunovační předměty - tedy nejcennější předměty České republiky. Zdi nejstarší části chrámu pamatují korunovace významných panovníků a dodnes střeží i jejich ostatky. Nejstarší a nejvýznamnější částí samotného chrámu je tak okolí hlavního oltáře.

"Za hlavním oltářem byl položen základní kámen katedrály v roce 1344, u kterého byl i sám Karel IV. Zároveň před tím oltářem byli korunováni čeští králové a na tom místě je také dnes velký náhrobek a tam je několik z těch králů pohřbených a pod tím také v podzemí v královské hrobce odpočívá samotný Karel IV.," řekla Veronika Seidlová - vedoucí Oddělení průvodcovských služeb Pražského hradu.

Bez povšimnutí ale nezůstane ani mladší, novogotická část chrámu. Ta byla dostavěna na přelomu 19. a 20. století. Návštěvníky uchvátí svou pestrobarevnou skleněnou galerií.

"Vidíme nádherné malované obrázky na skle. Například je tu velmi snadné a překrásné okno, které navrhl Alfons Mucha v secesním stylu, ale potom tu vidíme spoustu stylově klasičtějších mozaikových vitráží," řekla Veronika Seidlová - vedoucí Oddělení průvodcovských služeb Pražského hradu.

Říká se, že snad každý Čech by katedrálu měl alespoň jednou v životě navštívit. Když ne kvůli poznání české historie, tak alespoň pro její impozantnost, umění starých mistrů a neopakovatelnou atmosféru jejího interiéru, kde se jakoby zastavil čas.

"Je to místo symbolické, kde doslova víme, že procházeli králové významní pro naši historii. Karel IV., Jiří z Poděbrad, sv. Václav. To jsou všechno osoby, které tady otiskly svou stopu a stojí za to se sem jít podívat," řekla Veronika Seidlová - vedoucí Oddělení průvodcovských služeb Pražského hradu.

"Pražský hrad je standardně otevřen od 6 hodin ráno do 22. hodiny večerní. To znamená, že v podstatě lidé, kteří sem přijdou, si mohou projít ten hrad v tuto dobu. Pokud by si samozřejmě chtěli koupit okruhovou vstupenku a navštívit jednotlivé budovy a jednotlivá místa, která jsou zpoplatněná, tak potom veškeré návštěvnické objekty jsou otevřeny od 9 do 17 hodin odpoledne," řekl Jan Pastor - mluvčí Správy Pražského hradu.

To jednoduše znamená, že pokud si zakoupíte okruhovou vstupenku, můžete na ní navštívit nejen katedrálu sv. Víta, ale i starý královský palác, kde můžete nahlédnout do Vladislavského sálu a prohlédnout si tam kopie korunovačních klenotů. Na stejnou vstupenku vás pak pustí i do baziliky svatého Jiří nebo do Zlaté uličky s věží Daliborkou. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu