• Načítám...
>

Muzeum hudby zaujme zkušené i amatérské muzikanty

  • 20. ledna 2023,
  • 12:23,
  • PRAHA,
  • Monika Rusová

Svět bez hudby si skoro ani neumíme představit. Život bez hudby je jako tělo bez duše. V naší reportáži vás seznámíme s expozicí Člověk - nástroj - hudba, která je vystavena v Českém muzeu hudby v centru Prahy.

Reklama

Hudba je něco, co v nás vzbuzuje nesčetně mnoho emocí a dokáže změnit náladu i atmosféru víc, než jiné umění. Hudba je jeden z nejstarších rituálů a nezáleží, na jakém druhu hudebního nástroje vznikla.

"Nacházíme se v českém muzeu hudby, kde jsou nástroje od počátku 16. století až po hudební experimenty konce 20. století. Najdeme zde nástroje strunné, dechové, dřevěné, žesťové, ale také mechanické hudební nástroje," řekla Daniela Kotašová - kurátorka oddělení hudebních nástrojů.

V expozici je k vidění přes 250 nástrojů včetně unikátů celosvětového kontextu. My vás teď seznámíme se skleněnou harmonikou. 

"Byl to velmi populární nástroj na konci 18. století dokonce i v oboru takzvané vážné hudby, pořádaly se na to hudební akademie, koncerty a je založen na podobném principu, jako když si někdo zkusí naplnit skleničku s vodou a tře navlhčeným prstem o hranu nástroje," řekla Daniela Kotašová - kurátorka oddělení hudebních nástrojů.

Kuriozitou je i kladívkový klavír, na který zahrál sám Wolfgang Amadeus Mozart při návštěvě Prahy v roce 1787. Další raritou expozice je i harfa, která nemá pedály. 

"Háčkové harfy, ty mají umístěny na krku nástroje háčky, které se pootočí o 90 stupňů, struna se vychýlí a tím dojde k přeladění toho nástroje. Byl velmi oblíbený mezi ženami, protože byl velmi lehký, mohly ho nosit na zádech, vážil 4 - 8 kilo a mohly si na něj i vydělat. Většinou byl spojen i s lidovými vrstvami, někdy i s žebráním a podobně," řekla Daniela Kotašová - kurátorka oddělení hudebních nástrojů.

Návštěvník výstavy si může předměty nejen prohlédnout, ale i osahat. Vyzkoušet je možné hraní na harfu, bicí či piano a nebo si složit klarinet. 

"Také si mohou na panelech, které jsou umístěné v každé místnosti, poslechnout autentickou zvukovou ukázku na vystavené nástroje a navíc na těchto poslechových bodech jsou také dotykové obrazovky, kde si najdou informace o nástrojích, které jsou vystaveny," řekla Daniela Kotašová - kurátorka oddělení hudebních nástrojů.

A pokud neumíte hrát na žádný hudební nástroj, v muzeu hudby vám postačí, že umíte chodit po schodech. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu