• Načítám...
>

Praha se k Milostivému podzimu připojí ve 2. polovině září

  • 15. září 2023,
  • 8:37,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Praha se i tentokrát připojí k takzvanému Milostivému podzimu. Akce dlužníkům opět umožní zbavit se svých dluhů vůči státu i samosprávám. Kromě pražského magistrátu se k akci připojí i 12 městských částí. Rozhodli o tom pražští zastupitelé na svém šestém zasedání.

Reklama

Bezmála 13 milionů korun. To je částka, kterou lidé dluží hlavnímu městu. Naběhnutého penále se ale i letos Pražané budou moci zbavit. Metropole se totiž ve druhé polovině září opět připojí k takzvanému Milostivému podzimu.

,,Teď jde o ty správní exekuce, takže se to týká místních poplatků a z nich nevětší podíl jsou poplatky za psy. Jsou to myslím nějaké tři čtvrtiny," řekl pražský radní Adam Zábranský (Piráti).

Tedy bezmála 7 milionů korun. Na druhém místě je dluh za místní poplatek za užívání veřejného prostranství. Ten dosahuje skoro ke čtyřem milionům korun. 1, 36 milionu pak lidé dluží na poplatcích za svoz odpadu. Nesrovnatelně větší část peněz ale dluží lidé státu.

,,U těch komunálních dluhů je ten potenciál, já bych řekl, skoro až zanedbatelný, my to spíše vnímáme jako příležitost upozornit občany na to, že existuje akce Milostivý podzim s tím, že to hlavní, co by měli skrze Milostivý podzim řešit, jsou dluhy vůči státu," vysvětlil Zábranský.

Připojení k Milostivému podzimu pražští zastupitelé projednávali už podruhé. Poprvé to bylo letos na zasedání před prázdninami.

,,V červnu, když jsme to tady chtěli projednat, to ještě nevyšlo ve sbírce zákonů. Za mě je to skandální, protože těm lidem jsme vzali dva měsíce, ono to začalo platit od 1. července do konce listopadu, to znamená, jestli se někdo bude chtít připojit k těm komunálním dluhům, tak v té chvíli má o ty celé prázdniny kratší čas jenom proto, že na začátku to prostě někdo včas nedal do sbírky zákonů," řekl pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). 

Kromě magistrátu se k akci připojí také 12 radnic městských částí. Obecně Milostivý podzim navazuje na loňské a předloňské Milostivé léto. To umožnilo lidem s exekucí zbavit se dluhů u veřejných institucí. V Praze se většina z nich týkala pokut za jízdu na černo.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu