• Načítám...
>

Ondřejovský squat spěje ke svému zdárnému konci

  • 19. září 2023,
  • 19:08,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

Ondřejovský squat už po mnoho let představuje pro obyvatele z přilehlých domů a ulic obrovského strašáka. Jde o místo, které se dostalo do širšího hledáčku městské i státní policie. Jde o místo, kde došlo k několika úmrtím, několika požárům a obyvatelé museli také čelit slovním útokům ze strany samozvaných nájemníků objektu. S tím by ale měl být už konečně konec. Majitel pozemku v současné době objekt vyklízí, a to jak od náletových dřevin, tak především od několika tun odpadu, což je dílo bezdomovců a drogově závislých lidí. Zároveň se jedná o budoucí podobě objektu.

Reklama

Objekt v ulici Nad Ondřejovem, který byl v poslední době využíván jako squat, představoval pro obyvatele Prahy 4 - Podolí doslova dům hrůzy. S tím by ale měl být naštěstí už brzy konec. 

"Mnohaletý palčivý problém, dlouho se nedařilo s tímto místem pohnout, nicméně konečně se nám po dlouhé době podařilo navázat kontakt s majiteli, respektive právními zástupci majitelů, proběhlo několik kol jednání a výsledkem je, že se posouváme v rámci udržovacích prací," řekl Ondřej Kubín (ODS) -starosta MČ Praha 4.

V současné době probíhají na místě vyčišťovací práce náletových dřevin. V další fázi, konkrétně v měsíci říjnu, by měly nastat vyklízecí práce ohledně komunálního odpadu, kterého jsou doslova tuny. Nanesli ho tam zejména lidé bez domova a drogově závislí, kteří tento objekt už několik let obývají. Z toho vyplývá, že toto místo bylo zdrojem mnoha problémů a obyvatelé okolních domů se mu obloukem vyhýbali.

"Došlo tady dokonce i k úmrtí člověka bez domova, opakovaně sem vjíždějí hasičské jednotky, protože obzvláště v zimním období dochází k požárům, došlo tady i k umrznutí člověka, došlo tady v ulici i k vulgarizmům a napadení okolních obyvatel, takže ten bezpečnostní problém je dlouhodobý," řekl Ondřej Kubín (ODS) -starosta MČ Praha 4.

Městská část už proto tento problém řešila jak s městskou policií, tak s Policií České republiky, aby v okolí squatu Ondřejov zvýšili frekvenci hlídek a věnovali mu zvýšenou pozornost. V současné době je tento soukromý pozemek uzamčen. Co s objektem bude dál, je zatím v nedohlednu. V minulosti se mluvilo například o domově se sociálním zařízením.

"Všechno musí být v souladu s územním plánem, o tom, jaká tady bude stavba, bude samozřejmě rozhodovat stavební úřad, ale předpokládáme a jsme tak předběžně domluveni, že vlastníci mají zájem tu svou budoucí vizi komunikovat s místními obyvateli tak, aby s ní byli zavčasu seznámeni," řekla Lucie Michlová (ODS) - předsedkyně Výboru pro bezpečnost MČ Praha 4.

Praha 4 upřednostňuje zatím jedinou cestu a tou je částečná demolice objektu, aby nebylo možné ho nadále užívat. V praxi by to znamenalo minimálně sundání střechy. Stavební úpravy ve squatu Ondřejov probíhají od 12. září a skončí 30. listopadu, symbolicky v den, kdy svůj svátek slaví právě Ondřej. Obyvatelé z okolních domů si pak snad už konečně odpočinou od problémů, které museli v posledních letech od samozvaných nájemníků objektu snášet. Dříve budova sloužila jako školka a něco podobného by jí určitě slušelo mnohem víc. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu