• Načítám...
>

Transformovna Slivenec oficiálně zahájila provoz

  • 27. září 2023,
  • 15:02,
  • PRAHA,
  • Monika Rusová

Ve Slivenci zahájila ostrý provoz elektrická stanice, která byla dokončena letos v březnu. Dosud fungovala pouze v testovacím režimu. Zásobovat bude především oblasti Slivence, Holyně, Lochkova, Barrandova, Velké Chuchle a Radotína a současně poskytne úlevu trafostanicím jihozápadní části metropole.

Reklama

Za vrnění nejmodernějšího transformátoru Pražská energetika slavnostně uvedla do provozu novou trafostanici své dceřiné společnosti PREdistribuce v pražském Slivenci. Nová stavba výrazně posílila elektrickou distribuční soustavu v jihozápadní části metropole, jako je Holyně, Lochkov, Barrandov, Velká Chuchle nebo Radotín. Tato transformovna mění velmi vysoké napětí 110 kV na vysoké 22 kV. 

"Co to vlastně znamená v této lokalitě? Část této městské části, ale i přilehlých, byly napájeny z druhého břehu a nyní je tu stabilní distribuční výkon, který umožní i další rozvoj v rámci této lokality," řekl Jan Chabr - předseda dozorčí rady Pražské energetiky.

"Tady bude velká rezidenční výstavba, několik tisíc domků, takže tato rozvodna tu musela být dřív, abychom ji stačili postavit a byla schopná tu rezidenční výstavbu zásobovat. Zatřetí, je to důležitá rozvodna mezi dvěma uzlovými rozvodnami - Chodov a Řeporyje, které jsou napájeny z Temelína. Jeden blok Temelína čerpá zatížení Prahy a tento bod je důležitý, abychom při výpadku jedné nebo druhé mohli tu síť 110 kV přepnout," řekl Milan Hampl - předseda představenstva PREdistribuce.

Samotná stavba transformovny začala v druhé polovině roku 2020 a skončila letos v březnu, kdy byl i zahájen zkušební provoz. Celkové náklady vyšly téměř na 250 000 000 korun.

"Není to z peněz města, ale z peněz Pražské energetiky distribuce. je to to, co občané platí za ten distribuční poplatek," řekl Jan Chabr - předseda dozorčí rady Pražské energetiky.

"Měla by sloužit 40 let v bezúdržbovém provozu, což znamená, že zhruba jednou týdně zkontrolujeme, že tady není nepovolený vnik nebo nějaký odpínač nesrší," řekl Milan Hampl - předseda představenstva PREdistribuce.

Objekt splňuje i všechny současné požadavky na ekologické stavby.

"Co se týká vizuální stránky, pokud byste se podívala ze střechy některých vysokých přilehlých domů, tak uvidíte, že má zelenou střechu a to splňuje i její okolí a zázemí," řekl Jan Chabr - předseda dozorčí rady Pražské energetiky.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu