• Načítám...
>

Blíží se volby do Evropského parlamentu

  • 30. září 2023,
  • 19:38,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

České voliče evropské volby moc nezajímají, k těm minulým jich přišlo jen málo přes 28 procent. Evropský parlament přitom ovlivňuje národní legislativu víc, než si většina Čechů připouští. Podle odhadů až ze 70 procent.

Reklama

Česká kancelář Evropského parlamentu připravila pro návštěvníky Vinobraní v Praze na náplavce informační stánek. Ten měl veřejnost seznámit s nadcházejícími volbami, které se uskuteční už příští rok v červnu. Češi ale tradičně volby příliš netáhnou. K těm minulým v roce 2019 přišlo jen necelých 29 procent. A ani tentokrát to nevypadá lépe. 

anketa

"Já nevím, já se k tomu nějak nemám."

"A co vy? Chystáte se?"

"Asi sdílím stejný názor."

"Půjdeme určitě, protože chceme ovlivnit tu budoucnost naší."

"Bohužel ne."

"A proč ne?"

"Politiku poslední dobou nechceme moc řešit."

Jenže Evropská unie má vliv na život každého z nás. Evropský parlament ovlivňuje 70 procent legislativy. Přesvědčit Čechy o důležitosti voleb tak na pražskou náplavku přišli i někteří europoslanci.

"Obecně je v České republice taková nechuť k Evropskému parlamentu, protože když se lidé dívají na to, co z toho parlamentu padá, tak je to kolikrát takové zvláštní. Jediná cesta, jak se domoci jakýchsi lepších zítřků, je převolit ten parlament," řekl Hynek Blaško (SPD) - poslanec Evropského parlamentu.

"Musíme si uvědomit, že parlament rozhoduje přímo o řadě věcí, které se dotýkají našich každodenních životů. My si pak často stěžujeme, že nám Brusel něco přinesl a proto je dobré mít tam zastoupení, a to takové, které bude hájit české zájmy," řekl Martin Hlaváček (ANO) - poslanec Evropského parlamentu.

Evropský parlament rozhoduje o řadě každodenních věcí. Poslanci mají pravomoci hlavně v technických záležitostech, jako jsou mobilní telefony, bezpečnost pneumatik nebo kvalita dovážených potravin.

"Je třeba to vyvážit a proto je potřeba, aby lidé přišli k volbám v hojném počtu a zvolili ty, kteří ty jejich zájmy budou hájit, zájmy České republiky," řekl Martin Hlaváček (ANO) - poslanec Evropského parlamentu.

"Rozhodujeme o naší budoucnosti, o tom, jak se popereme s klimatickou krizí, o tom, jestli tady budeme mít demokracii nebo si tu demokracii necháme rozložit, to jsou ty důležité důvody, proč by lidé měli jít volit v evropských volbách," řekl Marcel Kolaja (Piráti) - poslanec Evropského parlamentu.

Nové europoslance budou voliči v zemích Evropské unie vybírat příští rok mezi 6. a 9. červnem. Každý ze států si ale určí vlastní termín, kdy voliči půjdou k urnám. V Česku by tak lidé své europoslance měli vybírat v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu