• Načítám...
>

Pacienti s afázií jsou cizinci a vězni ve vlastním těle

  • 11. října 2023,
  • 17:58,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

V pražském hotelu Marriott proběhla konference, která se věnovala problematice afázie a pacientům, kteří s tímto onemocněním žijí. Tato mozková porucha, při které člověk přestává rozumět řeči a také hůře mluví, byla v Česku dlouhou dobu upozaděná a přehlížená. Přitom se v tuzemsku týká až 50 tisíc lidí a každý rok jich téměř 12 tisíc přibývá. Do většího povědomí se dostala až díky tomu, že s následky tohoto onemocnění se potýká i český zpěvák Václav Neckář nebo americký herec Bruce Willis.

Reklama

Pacient s afázií je vlastně takovým cizincem a vězněm ve vlastním těle. Následkem ložiskového poškození mozku trpí poruchou produkce a porozumění řeči. Sám sice okolí vnímá a cítí, ale často mu nedokáže poskytnout adekvátní reakci nebo slovní odpověď. Je to zkrátka nemoc, která člověku dokáže vymazat slova z hlavy. A právě pacientům s tímto onemocněním se věnovala konference v pražském hotelu Marriott za přítomnosti lékařů a dalších odborníků.

"Závisí na tom, co tu afázii způsobilo, pokud to způsobují cévní mozkové příhody, tak v dnešní době je ta léčba, pokud se zachytí včas, celkem úspěšná, tudíž ani nemusí zásadně úplně zkrátit život, nicméně jsou to cévní problémy, které pak toho člověka mohou dostihnout i dál," řekl Martin Vogner - neurolog, FN Královské Vinohrady.

Někdy je také projevem neurodegenerativního onemocnění, například syndromu demence a to má pak bohužel přímý negativní důsledek na délku věku dožití pacienta. V Česku se o tomto onemocnění v minulosti příliš nemluvilo, přitom každý rok přibude téměř 12 tisíc nových pacientů. Do většího povědomí afázie vstoupila až díky slavným pacientům, kterým je Václav Neckář nebo Bruce Willis. 

"Což má právě ten dopad, že člověku, když se to přihodí, tak neví, co se s ním děje, ti jeho příbuzní jsou z toho naprosto v šoku a dochází často k sociální izolaci, protože ten pacient a to okolí s tím neumí pracovat. Chce to samozřejmě tu logopedickou terapii a propojení s dalšími obory, fyzioterapií, ergoterapií a tu podporu rodiny a těch blízkých osob, to bych ráda zdůraznila," řekla Lucie Macková - logoped.

Povědomí o nemoci, aby už nebyla takové tabu, je klíčové. Tomu má napomoci například i nový web, který pacientům a jejich okolí pomáhá.

"My jako Deloitte dodáváme unikátní nebo inovativní technologii tak, aby si lidé, kteří podporují lidi s afázií, mohli povídat a aby pochopili, co ti lidé potřebují, že nejsou postižení, ale že jen nerozumí tomu a nedokáží vysvětlit zpátky, co se děje a co mají říct," řekl Jan Hejtmánek - vedoucí týmu Inteligentní automatizace Deloitte.

Afázie se stala také hlavním hybatelem nového českého filmu Němá tajemství s Janou Plodkovou v hlavní roli, která se zároveň stala patronkou celé problematiky a osobně navštívila i konferenci v hotelu Marriott.

"Produkce přišla s tím, že bychom mohli pro afatiky něco udělat, což je nakonec výsledná sbírka na web o afázii, tak už to byla jen taková přirozená cesta a spojili jsme se s Václavem Neckářem a tak nějak to vyšlo přirozeně, že jsme se stali patrony této akce. Jsem ráda, že dnes přišel ten den, kdy se představí celkový web a výsledek," řekla Jana Plodková - herečka a patronka problematiky.

Nový portál se jmenuje jednoduše "Co je afázie" a ti, kterým onemocnění jakýmkoli způsobem vstoupilo do života, se na něm mohou dozvědět, jak se afázie projevuje, co se s daným člověkem děje a jak je mu možné pomoci. Pacientům poskytnou cenné rady a rodině a blízkým zase pomohou najít odpovědi, aby si mohli snáze uvědomit a pochopit, že jejich milovaná osoba tu s nimi stále je, i když už to možná nedokáže dát tak dobře najevo. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu