• Načítám...
>

V pražském Klementinu je unikátní výstava betlémů

  • 22. listopadu 2023,
  • 21:01,
  • PRAHA,
  • Lucie Sinková

V roce 2023 uplyne 800 let od slavné mše, kterou nechal sv. František z Assisi sloužit v italském Grecciu. Mnozí betlémáři v různých koutech světa věří, že právě tato událost byla prvotním impulzem k rozvoji půvabného zvyku stavění betlémů. A v podstatě i o tom je Jubilejní výstava v Klementinu. Mimochodem přímo pro tuto výstavu vznikl mechanický Jubilejní betlém situovaný na pražskou Kampu na počátku 20. století.

Reklama

V galerii pražského Klementina byla zahájena unikátní výstava. Unikátní je v tom, že se koná přesně po 100 letech.

"Poslední výstava byla v roce 1923 a byla k připomenutí 700. výročí od postavení prvního betléma Františkem z Assisi, tak jsme udělali po 100 letech připomenutí k 800. výročí. Ta výstava, která byla před 100 lety, byla také v Klementinu," řekl Vladimír Glaser - předseda Spolku českých betlémářů.

Ovšem od té dnešní se v lecčem lišila. Zahrnovala kostelní i historické betlémy. Kdežto ta aktuální je zaměřena především na současné kousky. 

"Dnes je to v podstatě taková výtvarná záležitost a tím pádem se setřely rozdíly mezi jednotlivými oblastmi betlémářskými a řekl bych, že Praha a Střední Čechy jsou teď největší betlémářskou oblastí," řekl Vladimír Glaser - předseda Spolku českých betlémářů.

Přesto výstava čítá spoustu betlémů i z jiných koutů České republiky. Celkem jich tu najdete čtyřicet dva. Materiály jsou různé - lipové dřevo, kukuřičné šustí, perník nebo plast s křížovou výšivkou.

"Nejbližší srdci, který mě málem přivedl k infarktu srdce, je ten jubilejní, který jsem dával dohromady a seskupoval jsem celý ten tým, který ho dával dohromady a hlídal termíny a všechno. Nakonec jsem dělal celou mechaniku, tak k tomu mám samozřejmě nejblíž, protože s tím žiji poslední tři čtvrtě roku," řekl Vladimír Glaser - předseda Spolku českých betlémářů.

Tento betlém je jediným mechanickým kouskem na této výstavě. Dalším zajímavým dílem, které by vám nemělo ujít, je betlém v biblickém stylu.

"To znamená, že je posazený do Svaté země jako do Palestiny, nepřeneseme ten příběh o narození Krista na Kampu, ale je to do betléma, do Palestiny, kde jsem byl a po té návštěvě jsem toto vytvořil," řekl Jan Roda - betlémář.

Aby výstava nebyla jen statická, rozhodli se betlémáři, že budou naživo předvádět, jak se betlémy vytváří.

"Budeme tady mít, ani ne dílny, aby si to lidé mohli zkoušet. Ona to zase není taková sranda, protože vytvořit jednu figurku trvá 10 - 15 hodin, tak že by někdo přišel a jen tak si vyřízl ovečku, což si někdy lidé představují, to není možné. Budou se tady střídat různí výtvarníci a budou ukazovat, jak se které betlémy dělají a co si mohou ti lidé vyzkoušet," řekl Vladimír Glaser - předseda Spolku českých betlémářů.

Děti si tady budou moci sestavit svůj betlém dle svých představ a nebude chybět strom přání a zvon štěstí. Výstava potrvá až do 7. ledna příštího roku a otevřeno bude denně kromě Štědrého dne a Božího hodu vánočního. Kompletní informace jsou na stránkách jubilejnivystava.cz

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu