• Načítám...
>

Ministr Válek navštívil Nemocnici Na Františku

  • 12. června 2024,
  • 12:02,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

Ministr Vlastimil Válek se sešel s vedením Nemocnice Na Františku. Společně se zřizovatelem zařízení probrali aktuální problémy a potřeby, které v nemocnici jsou. Řeč byla například o potřebě rekonstrukce urgentního příjmu.

Reklama

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navštívil Nemocnici Na Františku v Praze 1. Setkal se s vedením nemocnice i městské části. Na společném jednání zřizovatel a vedení nemocnice představili ministrovi aktuální problémy, které bylo a bude třeba řešit. Například ekonomická stabilizace, ale i potřebná rekonstrukce urgentního příjmu.  

"Urgentní příjem je kruciální, abychom mohli poskytovat akutní péči. A v tomto je shoda jak s námi, s vedením nemocnice, se zřizovatelem Prahou 1, Magistrátem hlavního města Prahy, který bych nerad opomněl, velmi nám v posledních letech pomohl a velký dík patří jak panu primátorovi, tak paní náměstkyni Udženiji. Takže v tomhle všem byla shoda i s panem ministrem. Nabídl také další pomoc včetně ekonomické analýzy nemocnice tak, aby nemocnice začala znovu fungovat v lepších ekonomických číslech, než tomu bylo doposud," říká ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart. 

Ministr Válek zároveň přislíbil možnost čerpání peněz z evropských fondů, na které si bude moci sáhnout také Nemocnice Na Františku. 

V každém případě se musí zrealizovat v letošním roce titul do urgentních příjmů. Tak aby každá nemocnice, která má urgentní příjem, dostala parciální částku z toho obnosu, který je na to vyčleněn a tam jsme se dohodli s hejtmany, aby zřizovatel mohl ty peníze eventuálně spojit do větší investice, pokud se rozhodne, že to udělá. Chceme v letošním roce vypsat dotační titul na reformu geriatrické péče, protože populace v České republice stárne. My potřebujeme zvyšovat počet následných lůžek, dlouhodobých lůžek. Potřebujeme, aby vznikaly komplexní ambulance, které se budou starat o polymorbidní pacienty, o seniorní pacienty. Tady Na Františku, kde jsme, tak to je nemocnice, která je typicky nemocnicí, která má LDNku, která má velmi dobře fungující urgentní příjem tak, jak to má být," říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. 

Že bude třeba nemocnici postupně modernizovat i v rámci ambulantní a urgentní péče dokázala i tragická střelba na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kdy začalo být zřejmé, že fungující urgentní příjem v centrální Praze je něco, co město potřebuje. 

"Nemocnice Na Františku by měla být dlouhodobě nemocnicí pro centrální Prahu, kde je její role nezastupitelná. Poskytování urgentní nebo akutní péče v centrální Praze, bez toho se prostě neobejdeme. A to je to, co možná pár desítek let zpátky nebylo možná tak žádané, kdy se ta péče přelévala do větších nemocnic mimo centrum Prahy," říká radní MČ Praha 1 Michal Müller (ODS). 

S vyhlášením dotačních programů chce ale ministr Válek počkat až na podzim, aby se podle jeho slov dotace zbytečně nestaly předvolebním tématem politického boje před krajskými volbami.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu