• Načítám...
>

V pražských Butovicích proběhl seminář o znakové řeči dětí

  • 14. června 2024,
  • 20:13,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Už jste někdy přemýšleli o tom, co vám chce vaše nemluvně říci nebo proč pláče? Znaková řeč pro slyšící batolata je snadný a přirozený způsob, jak se dorozumět s vaším dítětem ještě před tím, než je schopné mluvit.

Reklama

Porozumět svému miminku může být někdy i pro zkušenou maminku těžký oříšek. Plačící batole, kterému se nedostává, oč žádá, pak může být mnohdy pro některé rodiče frustrující. A právě proto probíhá každoročně osvětová akce Znakujeme se zvířátky. 

"Chceme rozumět těm dětem, na co myslí, proč pláčou, že nevíme, proč pláčou nebo děti často ukazují na něco na poličce a chtějí to a my nevíme co a zkoušíme a ptáme se, chceš tohle, chceš tohle a až třeba napotřetí zjistíme, co to miminko chce. Kdežto třeba roční batole nám ukáže ten konkrétní znak. Můj syn nám třeba ukazoval, že chce bubliny a já jsem věděla, že nahoře je bublifuk a rovnou jsem jako první věc mohla čapnout ten bublifuk a pomoct mu," řekla Lenka Hájková - lektorka znakování pro miminka a batolata.

Ta si tak klade za cíl rodiče i děti naučit dětskou znakovou řeč, ale také způsob, jak ji ovládnout.

"Ideální je při každém použití toho slova použít i ten znak pro tu danou věc, maminkám doporučujeme, aby začínaly kolem půl roku toho miminka, protože to miminko začíná pozorovat mimiku těch dospělých. Pokud začíná ukazovat na konkrétní věci, tak už je stoprocentně připravené začít znakovat," řekla Lenka Hájková - lektorka znakování pro miminka a batolata.

Rychlost učení znakování je pak individuální. Obecně prý ale platí, že roční děti běžně zvládnou 10 nových znaků za měsíc. Důležité prý při tom je trpělivost a neházet flintu do žita.

"Děti si vybírají, co budou znakovat. Není to tak, že my jim řekneme takhle a budeme dva měsíce dokola ukazovat jeden znak a budu čekat, až ten jeden znak ukáží, tak to úplně nefunguje. To dítě se s námi chce o něčem bavit a my mu nabízíme spoustu znaků a ono si vybere," řekla Lenka Hájková - lektorka znakování pro miminka a batolata.

Akce v pražských Butovicích, na kterou během dne dorazilo 70 maminek, pak měla poukázat na pravidelné semináře pro rodiče s dětmi, kde se během několika sezení mohou naučit společné znakové komunikaci. Jak takový seminář probíhá pak měla představit právě akce Znakování se zvířátky.

anketa

"Je to určitá forma komunikace před tím, než začnou mluvit, takže čím lépe porozumím své dceři, tím to pro nás obě bude lepší, když bude moci ukázat, co chce, co se jí líbí a nelíbí."

"Mně se to hodně líbí, je to pro mě velká inspirace i z hlediska aktivit, které potom můžeme dělat doma s malým, takže to je jedno plus. A co se týká znakování, tak souhlasím s tím, že je těžké porozumět tomu prckovi, co chce a nějakou vzájemnou komunikaci před tím, než se naučí mluvit, tak je to super."

Pravidelné semináře znakování pro rodiče s miminky se jen v Praze konají pravidelně na šesti místech. Jejich seznam i možnost registrovat se můžete získat na webu BabySigns.cz.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu