• Načítám...
>

Nájemníci z bytového domu se dočkají noční péče

  • 18. června 2024,
  • 16:55,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

Nájemníci z bytového domu se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici se dočkají noční terénní pečovatelské služby. O její zřízení přitom žádají posledních pět let. Dočkali se až s nástupem současného vedení na pražské radnici. Tomu se totiž podařilo domu přidělit dotaci ve výši 2,4 milionu korun a vybrat provozovatele služby. V domě se nachází celkem 115 bytů, které obývají lidé, kteří potřebují pomoc druhých. Během noci museli klepat na sousedy.

Reklama

Hlavní město Praha nadále pomáhá těm nejpotřebnějším. V Hornomlýnské ulici vlastní a provozuje bytový dům, kde se nachází 115 bytů se zvláštním určením. Tyto byty jsou většinou bezbariérové. Nájemníci ale několik let usilují o to, aby tam byla zřízena noční terénní pečovatelská služba. V domě bydlí v jednotlivých bytech lidé se zdravotním postižením, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík a na pomoc druhých.

„Leckdy se totiž stává, že bydlí sami a opravdu tam jeden pán například potřebuje jednou za noc pomoci s otočením v posteli nebo nedej bože, když někdo upadne, tak se dovolávají sousedů,“ vysvětluje náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS).

Praha dlouho hledala cestu, jak najít způsob pro individuální dotaci, která by mohla pomoci. Důležité také bylo najít vhodný subjekt, který by danou službu provozoval. 

„Konečně jsme se domluvili s organizací PROSAZ, aby ti naši nájemníci, ti lidé, kteří tu pomoc potřebují, měli tu noční službu, tak se jedná o dotaci ve výši 2,4 milionu korun. Předpokládám, že to bude každoroční dotace, protože tam nám, jak se říká, ti nájemníci stárnou a opravdu tu péči potřebují každým dnem více a více,“ popisuje Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora hlavního města Prahy.

Nájemníci o tuto službu přitom usilovali posledních pět let, jejich přání ale bylo vyslyšeno až nyní. Finanční prostředky jsou určeny na pokrytí provozních nákladů noční služby od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2024.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu