• Načítám...
>

Zdravotníků ubývá, Praha musí situaci aktivně řešit

  • 21. června 2024,
  • 11:25,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

Náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví Alexandra Udženija společně s ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS) Ladislavem Duškem představila závěry analýzy zaměřené na nedostatek lékařů ve vybraných oborech. Analýza odhalila vážné, leč očekávatelné problémy s nedostatkem lékařů primární zdravotní péče a stárnutím lékařské populace v oborech pediatrie, psychiatrie, stomatologie, praktického lékařství a klinické psychologie. Praha proto situaci začíná aktivně řešit.

Reklama

Stárnou a je jich málo, tak by se dala v rychlosti shrnout situace ohledně zdravotníků v Praze. V některých oborech je lékařů kritický nedostatek, jinde zase výrazně přesluhují anebo už mají hodně přes šedesát. Jakmile odejdou do penze, zůstane po nich díra, kterou bude těžké zacelit. Praha si problém uvědomuje a situaci začíná aktivně řešit.

„Už teď jsme navýšili kvóty v nájemním dostupném bydlení o 60 bytů, kdy se chceme právě zaměřit na to, kdy žádosti pošlou tito lékaři z primární péče, aby tyto byty dostali do nájmu. A předěláváme zdravotní granty, na které šlo nějakých 70 milionů korun a já chci, aby část těchto peněz šla i na to, aby si mohli lékaři požádat třeba o vybavení pro své ordinace,“ vyjmenovává náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ANO).

Podle opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO) ale přichází Praha s těmito opatřeními pozdě.

„Je to málo a je to pozdě. My jsme už před rokem schválili na zastupitelstvu usnesení, že se mají podpořit například dětští zubaři. To, co navrhla rada, je nedostatečné a nepřesvědčí to zubaře přijít do Prahy. Byty jsou určitě správný krok, ale měly by tam být i nějaké dotační možnosti pro začínající lékaře, kteří nemají třeba to kvantum těch pacientů a podobně,“ říká zastupitel hlavního města Prahy Ondřej Prokop (ANO).

A je to velký problém, protože do Prahy často jezdí za lékaři pacienti ze Středočeského kraje. Doktorů je ale nedostatek. Nejvíce ohrožené jsou ambulantní profese a registrující lékaři, zejména u dětí. 

„Praktický lékař pro děti a dorost je velký problém, pokud by se ta kapacita rozpadla nebo významně snížila. U praktických lékařů pro děti a dorost víme třeba o 50 procentech lékařů v důchodovém věku, to je velké potenciální riziko,“ varuje Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky.

Ve vybraných městských částech je situace kritická. Pediatři zoufale chybí například na Praze 11. Hlavní město chce proto s městskými částmi aktivně komunikovat.

„Já chci spolupracovat s městskými částmi a pokud městská část přijde s nějakým nápadem nebo s nějakým požadavkem, jak by mohla motivovat otevření ambulancí na svém území, tak já budu maximálně otevřená a opravdu hlavní město je k dispozici, aby pomohlo,“ uzavírá náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS).

Důležité je, aby se problematika řešila systémově a na celostátní úrovni, protože nedostatek lékařů netrápí zdaleka jen Prahu, ale v podstatě celou Českou republiku.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu