• Načítám...
>

Na Václavském náměstí už staví tramvajové koleje

  • 8. července 2024,
  • 8:21,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Na Václavské náměstí se vrací tramvaje za 1, 24 miliardy korun. Hotovo by mělo být za tři roky.

Reklama

V horní části Václavského náměstí v Praze odstartovala stavba tramvajových kolejí. Nová trať bude mít zhruba 550 metrů a povede z poloviny náměstí k Národnímu muzeu, kde se napojí na koleje ve Vinohradské ulici. Zlepšit by se tak měla plynulost dopravy především během havárií a výluk.

"Aktuálně je problém v tom, že všechny tramvaje jezdí tou tramvajovou tratí v Ječné, což znamená, že to je takové úzké místo a když vám praskne kolej na Spálené, tak potom stojí tramvaje v úplně celé síti. Tím, že sem přidáme z Václaváku alternativní trasu, tak zvýšíme jak spolehlivost, tak i kapacitu tramvajové sítě v celém centru," řekl Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek primátora hl. m. Prahy.

Tramvaje v horní části Václavského náměstí jezdily do roku 1980. Do tří let by pak měly jezdit po stranách Václaváku, s tím, že uprostřed bude promenáda.

"Kromě toho, tam kde teď vidíte ta parkoviště, tam by mělo dojít k přidání ještě jedné aleje stromů, takže by se měl rozšířit chodník, tady bude přidaná velká retenční nádrž, chceme podpořit lepší hospodaření s dešťovou vodou, kterou potom budeme zavlažovat tu zeleň tady okolo," řekl Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek primátora hl. m. Prahy.

S výstavbou nové tratě město zároveň opraví několik dalších tratí. Rekonstrukci se nevyhnula ani stropní deska vestibulu stanice Muzeum metra A. Také přes ní totiž tramvaje budou jezdit.

"Je poškozená tou intenzivní dlouhodobou automobilovou dopravou. Proto tady je svedena ta automobilová doprava do dvou pruhů, to znamená, je to vlastně stejné jako dva pruhy na té estakádě, která je blíž k Vltavě nebo dva pruhy, které jsou už teď u Kongresového centra," řekl Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek primátora hl. m. Prahy.

"Plánuje magistrát potom třeba prodloužit tu trať ještě do té spodní části Václaváku a pak ještě tou ulicí Na Příkopě?"

"O tom se vedou nějaké diskuze, ale momentálně to není předmětem této investiční akce," řekl Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek primátora hl. m. Prahy.

Dopravní podnik také opraví koleje ve Vodičkově a Jindřišské ulici, kam by se tramvaje měly vrátit na konci září.

"Vytvoří se tam ty výhybky, ta téčka, po kterých budou tady jezdit tramvaje sem na ten horní konec Václavského náměstí," řekl Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek primátora hl. m. Prahy.

Důležité je pak připomenout, že vzhledem k řadě aktuálních stavebních akcí spojených s kolejovou výstavbou bude většina tramvajových linek v Praze v následujících týdnech jezdit po upravených trasách. Přehled těchto letních uzavírek a změn najdete na webu Dopravního podniku. (https://www.dpp.cz/omezeni-a-m...)

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu