• Načítám...
>

Jak vypadá Staroměstské náměstí teď zjistí i nevidomí

  • 5. července 2024,
  • 8:21,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Jak vypadá pražské Staroměstské náměstí teď mohou zjistit i nevidomí. Radnice městské části Praha 1 tam totiž ve spolupráci s pražským Rotary Clubem nechala vybudovat v metropoli už druhý haptický, tedy hmatový model.

Reklama

Prohlédnout si významné památky Staroměstského náměstí teď mohou také nevidomí. V parku za Staroměstskou radnicí totiž nově stojí hmatový model tohoto významného místa. Bronzová plastika znázorňuje radnici s orlojem, tři kostely a 200 domů v okolí.

"Vyhověli jsme žádosti Rotary Clubu Praha City ohledně umístění druhého haptického modelu. První haptický model Pražského hradu a Hradčan jsme umístili na Slovanském ostrově," řekla Ivana Antalová (Bez PP), radní MČ Praha 1.

"Mě by zajímalo, jestli ty haptické modely slouží jen k tomu, aby i slepí občané si mohli "prohlédnout" to náměstí a nebo slouží i jako jakási mapa, kde se nachází a kam se třeba potřebují dostat."

"Pro lidi se zrakovým postižením může sloužit i jako mapa, ale v tom případě by tento haptický model musel lépe znázorňovat jednotlivé ulice, chodníky, musely by být popsány ulice, chodníky, nejen latinkou, ale i Braillovým písmem a asi by bylo potřeba, aby ten haptický model měl větší rozměr než jeden metr, pokud by měl znázornit všechno to, co je znázorněné právě na tomto modelu Staroměstského náměstí," řekla Ivana Antalová (Bez PP), radní MČ Praha 1.

Hlavním cílem hmatového modelu je tak především umožnit osobám se zrakovým postižením prohlédnout si zdejší významné památky, které ostatní lidé vidí každý den.¨

"Je to přesně tak, že si mohou osahat, které budovy tady jsou, jak jsou jednotlivé budovy vysoké, jak jsou velké, v jakém měřítku, protože to skutečně děláme v měřítku 1:303, pokud se nepletu, tak aby se to vešlo přesně na ten metrový průměr," řekla Ivana Antalová (Bez PP), radní MČ Praha 1.

Praha 1 pak opět ve spolupráci s pražským Rotary Clubem zvažuje i další hmatové modely. Nevidomým tak chce přiblížit třeba Karlův most.

"Zrovna včera jsme měli na jednání rady schválení parkovacích míst na Malé Straně pod Karlovým mostem vedle dětského hřiště, které jsme neschválili, chtěli bychom vybudovat spíše klidové zóny právě v tomto místě, pokud by se nám tam podařilo vybudovat klidové místo s haptickým modelem Karlova mostu a třeba i nějaké vzpomínkové místo se vsypem do řeky Vltavy, tak si myslím, že by to bylo určitě obohacení pro Prahu 1," řekla Ivana Antalová (Bez PP), radní MČ Praha 1.

Odlít hmatový model zabralo zhruba tři měsíce. Předcházel tomu model, který se vyrobil na 3D tiskárně. Na finančních prostředcích, které byly zhruba 600 tisíc korun, se podílely tisíce Pražanů. Pracovníci organizace totiž peníze shromáždili prostřednictvím nejrůznějších sbírek, dobročinných dražeb nebo prodejem vánočního punče.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu