• Načítám...
>

Praha podpoří památkově významné objekty

  • 8. července 2024,
  • 10:09,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

Rada hlavního města Prahy na svém jednání schválila vyhlášení Programu pro vlastníky památkově významných objektů pro rok 2025. Dotace by měly být mezi úspěšné žadatele rozděleny v předpokládané celkové výši 45,6 milionu korun. V rámci programu budou dotace poskytovány na objekty, které se nacházejí na území hlavního města Prahy – na věci nemovité a movité kulturní památky. Termín pro podávání žádostí o dotaci na rok 2025 je stanoven od 24. července do 31. října 2024.

Reklama

Hlavní město Praha podpoří majitele památkově významných objektů, a to formou dotací v předpokládané výši přes 45 milionů korun. V Programu pro vlastníky památkově významných objektů pro rok 2025 budou dotace poskytovány na objekty, které se nacházejí na území Prahy - na věci nemovité a movité kulturní památky.

„Naší snahou je podporovat vlastníky významných památkových objektů, které potřebují rekonstrukci a ne vždycky vlastníci mají dostatek peněz a ne vždycky stát dostatečně pomůže. A protože je v zájmu Prahy, aby zvláště objekty, které tvoří centrální památkovou zónu, které jsou často turistickou atrakcí, byly v dobrém stavu, je to reprezentace Prahy, tak takto symbolicky v zásadě přispíváme,“ vysvětluje náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09).

Termín pro podávání žádostí o dotaci na rok 2025 je stanoven od 24. července do 31. října 2024. Aktuálně bude například podpořena rekonstrukce barokního Chrámu svatého Mikuláše na Malostranském náměstí, Židovský hřbitov, Kostel svaté Ludmily na Vinohradech nebo Kostel Matky Boží před Týnem.

„Je to pro 87 žadatelů, kteří prošli náročným řízením, bylo vše řádně prověřeno, oprávněnost jejich požadavků, jak ty peníze budou využity a tak dále a rada a zastupitelstvo schválily toto navržené rozdělení peněz,“ popisuje Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora hlavního města Prahy.

Dotace se takto památkám v Praze přidělují každoročně. Podmínky jsou předem jasné. Musí být jednoznačně prokázáno, že objekt bude rekonstruován a rekonstrukce musí být řádně popsaná. V případě úspěchu dostane žadatel část peněz na celkovou rekonstrukci. Žadatel také musí prokázat veřejný zájem, proč má být daný objekt podpořen. Jde tak například o církevní památky nebo památky s mimořádným historickým a turistickým významem.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu