• Načítám...
>

V Zoo Praha mohou návštěvníci vidět jedovaté žáby

  • 7. července 2024,
  • 9:43,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci pozorovat exotické druhy žab včetně těch nejjedovatějších. Výstava s názvem Šípové žáby se nachází v Galerii Gočárovy domy. Každou neděli od 13 hodin se mohou lidé těšit na komentované prohlídky s odborným chovatelem. Žáby pak mohou obdivovat až do poloviny září. Výstava je pro všechny návštěvníky Zoo Praha zdarma k platné vstupence do zoo.

Reklama

Pražská zoologická zahrada se v letních měsících rozroste o další zajímavou expozici. V Galerii Gočárovy domy si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu s názvem Šípové žáby. Ta se týká třiceti druhů pralesniček, které žijí ve středo a jihoamerických pralesích. Výstavu tak symbolicky zahájilo vystoupení brazilské tanečnice. Tyhle malé žabičky jsou zajímavé hned z několika důvodů.

"Jednak je to jejich barevnost, která je poměrně ojedinělá, protože ty žáby se snaží svou barvou varovat případného predátora před svojí jedovatostí. Mně se líbí ta terária, protože ta pralesní terária jsou většinou takový hezký zelený kousek přírody, který člověk může mít doma, není to tak náročné na péči jako akvárium," řekl Martin Dvořák - chovatel žab.

Pralesničky jsou ale charakteristické zejména svým jedem, který využívají jako ochranu před svými predátory. A jedovaté jsou poměrně dost, některé se ani nedají vzít do holé ruky. Jedovaté jsou většinou na zádech a pokud byste na ně sáhli, může vám ruka otéct, u větších druhů to může být i horší.

"Indiáni se to naučili využívat na přípravu jedů na otrávené šípy, tím se to zařadilo po bok jedů, jako je třeba rostlinný jed kurare a podobně. Na to se používá většinou jed pralesničky strašné, u které se říká, že i pes, který sleduje její stopu, může zemřít," řekl Martin Dvořák - chovatel žab.

Jen pro představu, jedna žába svým jedem může teoreticky zabít až deset tisíc myší, pět až deset lidí nebo dva slony. Ti mají ale tu výhodu, že jsou to africká a asijská zvířata, kdežto revírem pralesniček je Jižní a Střední Amerika. V Zoo Praha vám ale nic nehrozí, navíc zdejší pralesničky už jedovaté nejsou.

"Je to kvůli tomu, že jejich jed v přírodě vzniká z jejich potravy. Takže když ta pralesnička nemá tu potravu, ze které ten jed získává nebo prekurzory k výrobě toho jedu, tak jedovatá být nemůže. My krmíme pralesničky malými mouchami, malými cvrčky, tak jedovaté nejsou vůbec. A i kdyby byly jedovaté z přírody a my jsme si je přivezli, což se dnes už nesmí, tak by tu jedovatost ztratily během měsíce až dvou," řekl Martin Dvořák - chovatel žab.

Každou neděli od 13 hodin se mohou návštěvníci navíc těšit na komentované prohlídky s odborným chovatelem. Žáby mohou lidé obdivovat až do poloviny září. Výstava je pro všechny návštěvníky Zoo Praha zdarma k platné vstupence do zoo.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu