• Načítám...
>

Praha oslavila 667. výročí zahájení stavby Karlova mostu

  • 9. července 2024,
  • 14:00,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

V úterý 9. července 2024 v časných ranních hodinách pořádalo Muzeum Karlova mostu slavnost u příležitosti 667. výročí položení základního kamene této významné památky. Oslavy odstartovaly už v 5:00 hodin ráno, kdy od Malostranské věže přes Karlův most vyrazil středověký průvod v čele s Karlem IV.

Reklama

Takhle to druhé červencové úterý v časných ranních hodinách vypadalo na Karlově mostě. Právě po něm se od Malostranské věže vydal středověký průvod v čele s císařem Karlem IV. Hlavní město si totiž připomnělo 667. výročí položení základního kamene Karlova mostu.

"My jsme se snažili zrekonstruovat dobový průvod krále Karla IV. se svými rytíři a dvořany. V tom průvodu byli bubeníci, samozřejmě skupina Řemdih, která rekonstruuje gotické písně," řekl Zdeněk Bergman - převozník pražský a pořadatel akce.

Pětapadesátiletou výstavbu Karlova mostu zahájil císař Karel IV. 9.7. 1357 v 5 hodin a 31 minut ráno - tedy přesně podle výpočtů královských astrologů. Tak měla vzniknout numerologicky zajímavá řada lichých čísel, která stoupá a následně klesá a jde po sobě stejně při čtení zepředu i pozpátku.

"To, co víme určitě, je datum. Vše ostatní, ty astrologické, astronomické souvislosti jsou dovozeny až posléze a z té doby nemáme žádných věrohodných pramenů nebo dokladů o tom," řekl Zdeněk Bergman - převozník pražský a pořadatel akce.

Co ale prameny zmiňují a nedávno to potvrdily také vědecké studie jsou vejce přidávaná do malty na stavbu mostu.

"Ty vejce se donedávna mínilo, že nebyla v té stavbě, samozřejmě tam byla, protože proteinová aditiva byla základem plastifikace malty a nebyla součástí jen stavby Karlova mostu, ale byla to běžná stavební součást ve středověku, dokonce i ve starověku," řekl Michal Cihla - stavební historik.

Dříve mostem vedla takzvaná koňka - tedy jakási tramvaj tažená koňmi. Od roku 1905 už po mostě jezdily elektrické tramvaje i auta a od roku 1965, kdy byl most uznán za památku, se z jednoho břehu Vltavy na druhý dostanete už jen pěšky.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu