• Načítám...
>

Dobývat póly můžete i v Praze, najdete je v lese i u řeky

  • 9. července 2024,
  • 16:40,
  • PRAHA,
  • Ondřej Švec

Kdo by alespoň jednou v životě nezatoužil po tom vypravit se s expedicí na severní nebo jižní pól zeměkoule. Málokomu se to ale podaří, přeci jen extrémní podmínky jsou velkým strašákem. Stát se dobyvatelem pólů ale můžete i v Praze. Díky geniálnímu nápadu jsou totiž zmapovány všechny čtyři póly Prahy, které tak můžete navštívit. Jde o nejvzdálenější místa Prahy, kde často nikoho nepotkáte a tak jde o příjemná místa na procházku pro ty, kdo si chtějí trochu odpočinout od ruchu velkoměsta a davu lidí. Kde póly Prahy najdete a co na nich můžete vidět? To se dozvíte v naší reportáži!

Reklama

Mezi nejslavnější dobyvatele pólů patřili Roald Amundsen nebo Frederick Cook a Robert Peary. Přidat se k nim můžete ale klidně i vy. A nemusíte přitom nutně cestovat až do ledových končin planety Země, své póly, tedy nejvzdálenější místa, má i Praha. S myšlenkou zpopularizovat čtyři okrajové body Prahy přišel ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

"Vzniklo to během covidu, kdy jednu chvilku platilo pravidlo, že lidé nemají opouštět svůj okres a já jsem si říkal, protože jsme zároveň chtěli chodit na procházky, tak jsem si říkal, jak daleko v tom našem okrese se až můžeme dostat. Vzal jsem svou ženu a děti a vyrazili jsme na ty extrémní body," řekl Ondřej Boháč - ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

A protože žijeme v době sociálních sítí, stačilo celý nápad včetně souřadnic umístit na Facebook a o novou turistickou atrakci bylo rázem postaráno. 

"Takový nejfotogeničtější pól je ten jižní, protože je v krásné scenérii toho vltavského kaňonu, je překvapivé, že až tam je hlavní město Praha. Ono to ostatně platí pro všechny ty body, protože člověka většinou nenapadne, že by až tady bylo hlavní město Praha, protože to je obecně u nějakých vesnic za městem," řekl Ondřej Boháč - ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Tohle je nejsevernější bod Prahy, víc na sever to v Praze už nejde. Dál už jsou, jak staré mapy praví, jenom lvi a nebo minimálně Středočeský kraj.

Nejsevernější bod Prahy najdete na jihovýchodním okraji obce Hovorčovice. Najdete ho na konci Veleňské ulice u železničního přejezdu. Jižní pól Prahy leží asi 200 metrů od severovýchodního okraje obce Vrané nad Vltavou. Východní pól Prahy leží v Klánovickém lese v části Vidrholec, zhruba 500 metrů západně od města Úvaly.  A západní pól Prahy najdete asi 500 metrů jihovýchodně od areálu Amazon v obci Dobrovíz. Při dobrém počasí lze odtud dobře pozorovat startující letadla.

"Každý chce dobýt ten svůj pól a my jsme udělali ještě to, že jsme vytvořili kult pražských polárníků a člověk, který všechny ty póly obešel a vyfotil se u nich, tak od nás dostal placku pražský polárník, to je takový elitní klub pražských extremistů," řekl Ondřej Boháč - ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Pokud tedy chcete vyrazit na netradiční výlet do nejodlehlejších koutů Prahy a vlastně tak trochu utéct od neutichajícího ruchu a hluku velkoměsta, tohle jsou místa, kde lišky většinou dávají dobrou noc, moc lidí tam nepotkáte a ještě se pak hrdě můžete prohlašovat za polárníka, co dobyl všechny póly Prahy. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu