• Načítám...
>

Muzeum historických nočníků a toalet

  • 16. září 2024,
  • 9:22,
  • PRAHA,
  • Lucija Veselá

A teď vás pozveme do opravdu netradičního muzea.

Reklama

Muzeí je v Praze hodně, ale věděli jste, že v našem hlavním městě naleznete i Muzeum historických nočníků a toalet? Nachází se v pražských Modřanech a disponuje největší sbírkou na světě. Vystavují v něm kolem dvou tisíc toalet a mnohem víc.

"Hodně věcí obecně kolem hygieny, jak tedy dřevěné přenosné toalety, truhly, kočárové záchody, pak samozřejmě i ty malované water closety, to už je začátek 20. století a potom samozřejmě hlavně nočníky, urinační nádoby, urinace je jen na malou potřebu, takže ty urinační nádoby jsou česky jako bažanty a nebo dámské nočníky bordalou. Ten nápad byl původně mého manžela, protože je stavař a zrekonstruoval historický objekt tady kousek za Prahou, středověkou tvrz a na té tvrzi byly dva záchody, barokní přístavba a gotický prevét. My jsme původně nechtěli mít muzeum, my jsme na té tvrzi chtěli udělat takovou výstavku k tomu prevétu, abychom ilustrovali průřez těmi stoletími, takže jsme chtěli jednu water closetovou mísu, pak jsme chtěli pár nočníků do jedné poličky a takto se to trošku zvrhlo, že máme největší sbírku na světě a máme 2800 exponátů," řekla Renáta Sedláčková - majitelka muzea.

Exponáty do své sbírky shánějí nejen po celé republice, ale doslova po celém světě.  

"Tak tento nočník je z kolekce, která byla vyrobena okolo roku 1815 - 1817 přímo na zakázku anglického prince a celá ta mycí kolekce včetně nočníku měla být odeslaná na Svatou Helenu, kde byl Napoleon uvězněn, ale bohužel cenzura se rozhodla, že větvička, ten hlavní dekor vypadá jako vavřín a souprava už bohužel nemohla být odeslaná, protože Napoleon byl v té době už ve vyhnanství jako poražený a nesměl používat symboly vítězství. On to nevyzkoušel, koupila to jiná bohatá rodina v Anglii a tak, jak to generačně bývá, jak se to posouvalo generacemi, tak nakonec v té rodině ta mycí souprava nebyla potřeba a dostalo se to na aukční trh a my jsme ten nočník koupili v Londýně," řekla Renáta Sedláčková - majitelka muzea.

Mimo to zde můžete vidět například i nočník z Lincolnovy ložnice, z druhé světové války či po čínském císaři. Z našich osobností zmíníme například ten Ládi Kerndla či Agáty Hanychové. Rarit tu mají ovšem mnohem víc.

Nejen v Guggenheimově muzeu v New Yorku, ale i zde si můžete sednout doslova na zlatou toaletu.

"Samozřejmě jich máme několik, ale teď zrovna stojíme u vitríny, kde jsou dva záchody z kosmického sovětského programu, jsou tedy tréninkové, protože každý kosmonaut se musel naučit chodit na tu toaletu už na planetě, protože se musel naučit vyprazdňovat ve stavu bez tíže. To znamená, že ten záchod byl vždy napojen na nějaké odsávací zařízení a my tady máme ty prototypy, které vlastnil jeden ten kosmonaut a je to ze Sojuzu a z Miru," řekla Renáta Sedláčková - majitelka muzea.

Za zmínku však stojí určitě i nočník, který byl vyrobený pro druhou a třetí třídu na Titanicu. Tento bohužel nikdy neodplul, pochází totiž z depozitáře a vy ho tak díky tomu můžete přijít obdivovat na vlastní oči. Napadlo by vás, že nočníky mohou i pomáhat?

"Jsme rádi, že i naše muzeum může pomoci nějaké dobré věci a tady zrovna stojíme u kolekce nočníků, která byla vyrobena v druhé vlně charitativní akce a tyto nočníky se k nám dostaly tak, že donátoři, kteří zaplatili nočník a přispěli nadačnímu fondu, se rozhodli, že nám ho znovu dají do prodeje, aby zase mohl vydělat další peníze. Kromě toho jsme odstartovali třetí ročník naší charitativní akce, kdy 30 osobností namaluje nočníky, budou se tady vystavovat od 19. listopadu, to je Světový den toalet, tak na ten den chystáme vernisáž a bude to pro Nadační fond Mathilda, takže od toho 19. 11. si tady ty nočníky budou moci všichni prohlédnout a v lednu potom bude ta dražba," řekla Renáta Sedláčková - majitelka muzea.

Muzeum je otevřeno jen v konkrétních dnech a po předchozí domluvě.    

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu