S nedostatkem pedagogů v Praze má pomoci Klinická škola
- 20. září 2024,
- 12:55,
- PRAHA,
- Kristýna Svobodová
Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy představila nové kroky v přípravě budoucích učitelů, které mají podpořit celkovou změnu ve vzdělávacím systému. Ministerstvo školství zavádí inovace ve studijních programech a spolu s Prahou plánuje otevření klinické školy, která bude sloužit jako centrum pro moderní pedagogické postupy. Projekt má přispět ke zlepšení přípravy učitelů i řešení kapacitních problémů středních škol.
Zlepšit přípravu budoucích pedagogů tak, aby byli lépe vybavení na reálné výzvy, které je ve třídách čekají. To bylo hlavním tématem tiskové konference na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, které se zúčastnil i ministr školství Mikuláš Bek. Pedagogů totiž každý rok ubývá rapidně víc, než kolik jich do praxe přichází například ze škol.
Zhruba 4000 učitelů ročně odchází do důchodu, v některých letech více, protože ta demografie není úplně rovnoměrná a také ročně vyrobíme 4000 nových úvazků, 4000 lidí odejde do důchodu a máme 2200 absolventů učitelství z fakult plus nějakou množinu lidí, kteří si doplňují tu kvalifikaci. To je poměrně významná nerovnováha," řekl Mikuláš Bek (STAN) - ministr školství ČR.
Ministerstvo proto usiluje o reformu školství s cílem přilákat na pedagogické školy více studentů, kteří v oboru vydrží i po ukončení studia. Samotná výuka tak prý ale musí být praktičtější. S tím by měla pomoci klinická škola, kterou Praha ve spolupráci s Ministerstvem školství a Univerzitou Karlovou plánuje postavit za dva roky.
"Střední škola, kde bude gymnaziální obor a potom tam bude střední pedagogická škola, takže ti studenti se tam naučí dělat s dětmi v mateřské škole a zároveň se perfektně připraví pro studium na vysoké škole pedagogické," řekl Antonín Klecanda (STAN) - radní hl. m. Prahy.
"Představte si, že je oddělená část místnosti sklem, je tam přenos zvuku jen jednosměrně a je možné tam sledovat výuku, diskutovat o ní, aniž by to tu výuku ve třídě nějakým způsobem narušilo. Pokud se podíváme na fakultní nemocnice a roli mediků v nich, tak tam je myslím ta paralela velice srozumitelná," řekl Antonín Jančařík - děkan Pedagogické fakulty UK.
Kromě prostoru pro testování nových trendů ve vzdělávání by pak klinická škola měla také pomoci řešit kapacitní nedostatky učitelů v Praze.
"O ty pražské školy je ohromný zájem a nelze to nijak regulovat, tak sem chodí vysoké množství žáků z ostatních krajů, proto my stále navyšujeme ty kapacity a nejde jen o budovy. My musíme mít ty učitele a právě proto je ten projekt klinické školy, která bude generovat učitele pro mateřské školy a zároveň nám připraví ty učitele na tu vysokou školu, kteří předpokládáme, že zůstanou v těch pražských školách," řekl Antonín Klecanda (STAN) - radní hl. m. Prahy.
Podle odborníků se jedná o důležitý krok, který má potenciál zásadně zlepšit kvalitu českého školství. Klinická škola by měla otevřít své brány 1. září 2026.