• Načítám...
>

V Domě fotografie začala výstava Pavla Baňky

  • 10. října 2017,
  • 19:05,
  • PRAHA,
  • Tomáš Mladějovský

Výstava nazvaná "Blízkost" Pavla Baňky začala v Domě fotografie. Dokumentuje autorovu nezměrnou touhu mapovat opravdovost života ve všech jeho podobách. Je tak rozsáhlou sondou do jeho dosud neprezentovaných fotografických portrétů se sociálním podtextem.

Reklama

Témata vystavených fotografií Pala Baňky zachycují syrovost a upřímnost černošské omladiny, ale i atmosféru v jeho rodině a také tváře jeho přátel, známých, ale i neznámých lidí, které potkal. Jak sám autor říká: "Jsem součástí lidské rodiny a tak jí fotím."

"Já se tím bavím. Zároveň fotografie má v sobě jednu úžasnou věc, že pozastavuje čas," řekl Pavel Baňka, autor výstavy.

V mládí byl autorovým přítelem, který v té době ještě nefotografoval ale psal, básník Václav Hrabě.

"Náhodou jsme se potkali. Poslal jsem nějaké básně do časopisu Tvar, tam mi je nevzali, že byly moc beatnické. Inka Machulková, která tam dělala lektorku, tak mě seznámila s těmi dalšími, s Václavem a Vlaďkou Čerepková. Poté jsme měli pořady ve Viole. Tak to nějak vzniklo. Poté Vašek bohužel zemřel," řekl Pavel Baňka.

A přednost před psaním dostávala stále více fotografie.

"V podstatě si je to něčím podobné. Je to způsob, jak vyjadřovat nějaký vnitřní přetlak, takže jsem to začal dělat takto," řekl Pavel Baňka.

Dávným přáním autora výstavy bylo, aby se na výstavě fotografií také fotografovalo.

"Pro mě je tady ta výstava 3 měsíce a mě by to nebavilo, kdyby to zůstávalo stejné. Chtěl bych to ještě oživit," řekl Pavel Baňka.

"Ten ateliér zde není postavený, tuto přímočarost jsme opustili, ale naopak zde bude postaven právě pro tu veřejnost v době těch setkání, ať už s dětmi nebo profesionály, kteří se přihlásí," řekl Martin Mazanec, kurátor výstavy.

Improvizované fotoateliéry jsou naplánovány na 12. a 18. října a na 2. prosince vždy od 15 do 18 hodin. Autorem komentované prohlídky výstavy budou 29. října a 7. prosince od 18 hodin. Výstava Blízkost Pavla Baňky potrvá v Domě fotografie do 7. ledna roku 2018. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu