60 pražských sadů nabízí zdarma své ovoce

  • 23. července 2018,
  • 23:43,
  • PRAHA,
  • Lenka Castillo

Rybíz, meruňky nebo švestky. I v Praze dozrává úroda. Pokud byste si rádi čerstvé ovoce nasbírali a nemáte vlastní zahrádku, máme pro vás tip. Na internetové mapě www.naovoce.cz najdete seznam míst, kde je možné plody nasbírat bez pokuty.

Reklama

Věděli jste, že na území Prahy je celkem 60 ovocných sadů, kde si můžete bez bázně a strachu zdarma natrhat plody země? Sady jsou majetkem Magistrátu hl. m. Prahy, Odboru ochrany prostředí. Praha o sady řádně pečuje a zajišťuje také výsadbu stromů nových. 

"V Praze jsme vysadili okolo 3 tisíc stromů od roku 2010. Tyto stromy ale většinou zatím neplodí nebo nejsou v plné plodnosti. Takže pokud si lidé budou chtít natrhat ovoce, jsou vhodnější sady se staršími stromy, které ještě plodí," řekl Milič Solský, Oddělení péče o zeleň, Magistrát hl. m. Prahy. 

Natáčeli jsme v Sedleckých sadech v Praze 6 a oslovili iniciativu Na ovoce, která pomáhá s česáním. 

"V této chvíli si sem lidé mohou přijít na ořechy, rsp. na podzim. Ty stále plodí. V příštích několika letech přijdou do plodnosti jablečné stromy a hrušky, které byly vysazeny," řekl Tomáš Zděblo, koordinátor iniciativy Na ovoce. 

Platforma Na ovoce v pražských sadech organizuje pro občany osvětové akce, které mají za cíl dostat do sadů co nejvíce lidí. 

"V letošním roce jsme pořádali 2. Jedna byla na vrchu Třešňovka v Hrdlořezích, druhá bude 15. září v Klíčovských sadech ve Vysočanech," řekl Tomáš Zděblo. 

"Momentálně je možné česat rané odrůdy slivoní, už budou i první hrušně a jabloně," řekl Milič Solský.

Další sad, o který Praha pečuje, se nachází v Praze 6 Na Krutci. Tam si můžete jít natrhat třeba jablka. K ostatním sadům, které jsou ve správě hlavního města, vede cesta např. přes portál magistrátu. 

"Polohy těch sadů a nějakou stručnou informaci můžete najít na webových stránkách, které jsou www.praha-priroda.cz," řekl Milič Solský.

Nebo existuje leták s přehledem sadů a orientační mapkou. Ovocné sady a aleje v městském prostředí neplní zdaleka jen produkční funkci. Neméně významná je jejich role jako biotop, rekreační prostor, krajinný prvek i jejich kulturní hodnota.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu