Muzeum hl. m. Prahy vystavuje nález z pravěku

  • 11. října 2018,
  • 17:07,
  • PRAHA,
  • Lenka Castillo

Další výstava ze série Předmět sezóny je k vidění v Muzeu hl. m. Prahy. Tentokrát je v hlavní budově možné vidět soubor broušených kamenných nástrojů z Mladší doby kamenné. Jedná se o nález z roku 1999, který je tak poprvé představen veřejnosti.

Reklama

Před 19 lety našel tým archeologů vzácné předměty v průběhu výzkumu při stavbě Pražského okruhu v úseku Řepy - Ruzyně. Dnes jsou k vidění ve vestibulu v Muzeu hl. m. Prahy. A je rozhodně na co se dívat. 

"Tento soubor se skládá jednak z kamenných seker dvojího typu, z jednoho sekeromlatu a máme tu také 3 polotovary a pískovcový brousek," řekla Miroslava Šmolíková, archeoložka, autorka výstavy. 

Místo nálezu se nacházelo v polykulturní lokalitě, kde byly archeologické objekty z nejrůznějších období pravěku.

"V jednom z těch objektů, v takové kruhové jámě, jsme našli ještě výklenek. V něm, když jsme zkoumali blíže, co to může být, našla se právě tato skupina kamenných nástrojů," řekla Miroslava Šmolíková. 

Nebo třeba zbytky pravěké keramiky. Právě díky těmto střípkům z nádoby s vypíchanou keramikou z Mladší doby kamenné bylo možné nález přesněji datovat.

"Keramika, která se našla ve výplni té jámy, nám umožnila datovat tyto kamenné předměty do období Neolitu," řekla Miroslava Šmolíková.

Což konkrétně u tohoto nálezu dělá asi 4 800 až 4 500 let před naším letopočtem. Nástroje ukryl do výklenku pravděpodobně jejich výrobce. Jeden z předmětů, brousek, je vyroben z pískovce. Ostatní z tzv. metabazitu.

"Je velice zajímavé, že kamenné nástroje z této horniny se našly až v severní Itálii, takže se s nimi obchodovalo po celé střední Evropě," řekla Miroslava Šmolíková. 

Než se předměty do vitríny z depozitáře dostaly, musely projít očištěním a konzervací. Vědci pak bádali nad souvislostmi a vše sepsali do odborné publikace. Broušené nástroje jsou v muzeu k vidění do 30. prosince. Poté je čeká trasologická analýza, tedy zkoumání mikroskopických stop, z nichž je možné odvodit, zda byly předměty používány nebo jak byly vyrobeny.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu