• Načítám...
>

Divadlo Radka Brzobohatého uvede Lakomce

  • 18. října 2018,
  • 21:21,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

V Divadle Radka Brzobohatého uvedou nejslavnější Moliérovu komedii. O slovo se přihlásí Harpagon, hlavní postava komedie Lakomec. Tato hra poukazuje na to, kam až může vést chorobné hromadění majetku. V hlavních rolích se představí Milan Enčev a Jan Rosák.

Reklama

Peníze a majetek jsou až na prvním místě. Tím se řídí nejslavnější držgrešle divadelních her Harpagon. Kam ho jeho chorobná lakota dovede budete moci zjistit v divadle Radka Brzobohatého, kdy chystají premiéru tohoto klasického představení, jehož režii obstaral Lukáš Burian. 

"My se snažíme použít ty klasicistní prvky, ať už v náznaku, v kostýmech. Je to docela výtvarně pojaté v tom, že máme všechny ty klasicistní prvky udělané z takového neoprenu, takže to drží ten tvar a je to docela zajímavé výtvarně. K tomu máme i hudbu, kterou složil Zdeněk Urbanovský a nahrál to Epoque Quartet. Jsou to také takové ozvuky klasicismu, takže my používáme ty prvky, ale ten výklad je, řekl bych, dnešní," řekl Lukáš Burian, režisér.

V hlavní roli se představí Milan Enčev, kterému podle hereckých kolegů role sedí přímo na tělo.

"Bylo mi řečeno, když jsem dostal nabídku to hrát, že jsem povahově jediný v tomto divadle, kdo to hrát může. Takže jsem to musel přijmout. Asi jsem tak lakomý ve skutečnosti, že musím," řekl Milan Enčev, představitel Harpagona. 

Věrného sluhu Harpagona hraje Jan Rosák, který si tak s Milanem Enčevem tímto představením prohodil společenské postavení.

"Milan Enčev je vynikající herec a navíc jsme si to už ozkoušeli ve Stvoření světa, takže už jsme na sebe zvyklí. Soustředili jsme se na to, že ve Stvoření světa mu velím a tady velí on mně," řekl Jan Rosák, představitel sluhy Čipery. 

Po 4 letech se na prkna, která znamenají svět, vrátila také Denisa Nesvačilová, která se nějaký čas věnovala spíše práci před kamerou. 

"Pořád se snažím hledat ty herecké prostředky, které budou adekvátní k tomu jevišti a té hře. Ještě je to velká stylizace, takže je to náročné. Je to ale krásná práce," řekla Denisa Nesvačilová, představitelka Elišky. 

Role Denise nabídla možnost vtělit se do energické dračice, jakou Harpagonova dcera Eliška je. Zároveň si v postavě našla některé negativní vlastnosti, které jsou podle jejích slov občas vlastní téměř všem ženám, a kterých je lepší se v životě brzy zbavit.

"Ta Eliška je dost ufňukaná a hysterická a hodně se snaží s chlapem manipulovat, ať už je to tatínek, bratr nebo přítel. Takže to není úplně vlastnost, kterou si myslím, že by ženy chtěly mít," řekla Denisa Nesvačilová.

Harpagon si už na naší scéně zahrála velká herecká jména. Milan Enčev se nebál za výkony svých hereckých předchůdců ohlédnout.

"Já zase nepatřím mezi herce, kteří by říkali, že nemohou nic zkopírovat. Já, kdybych zkopíroval z 10% Miloše Kopeckého, tak budu děkovat pánu Bohu. To se nikdy nepovede a vždy budu horší. Tak jsem se podíval na všechny ty, co to dělali, ale nedělal jsem to podle nich. Spíše jsem se tak inspiroval, jak je možné udělat takovou postavu. Ale oni byli geniální. Myslím, že tam se nedostanu ještě dlouho," řekl Milan Enčev.

V dalších rolích se představí Dagmar Čárová, Alžběta Fišerová, Marek Helma, Daniel Ondráček nebo Oto Rošecký. Premiéra nově nastudovaného představení připadá na 26. října.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu