V expozici hornictví uvidíte i maketu dolu

  • 11. ledna 2019,
  • 18:32,
  • PRAHA,
  • Lukáš Kubát

Do tajů důlní práce vás zavede expozice hornictví v Národním technickém muzeu. Ta ukazuje nástroje minulosti a nejmodernější stroje současnosti, díky kterým se nerostné bohatství dobývá. Součástí expozice je i unikátní skoro 400 metrů dlouhá štola.

Reklama

V expozici hornictví v Národním technickém muzeu uvidíte jak se dobývaly nerostné suroviny od paleolitu až po současnost. 

"Expozice je zaměřena především technicky na způsoby a nástroje dobývání nerostných surovin. Takže tady návštěvník uvidí všechny možné typy nástrojů, kterými se dříve dobývalo. A potom samozřejmě, v té modernější době, jsou to stroje, případně jejich součásti," řekl Martin Přibil, kurátor hornických sbírek.

V expozici si mimo jiné uvědomíte, že právě hornictví lidstvo doprovází od nepaměti.

"ČR patřila v hornictví k jedné z nejvyspělejších zemí v Evropě, co se techniky týká. I v současnosti, myslím, se tady dá z toho porozumět tomu, že to hornictví je na vysoké technické a inženýrské úrovni," řekl Martin Přibil.

Expozice samotná se nevěnuje důlním neštěstím. Neopomíjí ale třeba báňské záchranáře.

"Máme tady záchranářskou techniku, měřící přístroje na metan a podobně," řekl Martin Přibil. 

V rámci prohlídky můžete navštívit i uhelný a rudný důl. 

"Na expozici hornictví navazuje maketa uhelného a rudného dolu, kde jsou různá pracoviště a hornické činnosti jsou zde ztvárněny realističtějším způsobem," řekl Martin Přibil. 

Chodby důlní makety dosahují délky 370 metrů a jsou vybaveny originálními důlními svítidly a stroji, jak tomu bylo v 50. letech minulého století. I zdi jsou pokryty opravdovým uhlím. A tak si návštěvník připadá, jako by právě vstoupil do reálného dolu.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu