• Načítám...
>

Na VŠE odhalili pamětní desku Janu Palachovi

  • 17. ledna 2019,
  • 19:52,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

50. výročí upálení Jana Palacha si lidé připomněli i na Vysoké škole ekonomické. Právě tam totiž Palach studoval ještě předtím, než byl přijat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Jeho osud bude nově na VŠE připomínat pamětní deska, která byla umístěna na starou budovu školy.

Reklama

Na VŠE uctili památku Jana Palacha odhalením pamětní desky. Z té ční dohořelá pochodeň - Pochodeň č. 1. Právě tak se Jan Palach nazýval v dopisech, které před svým činem napsal. Pamětní desku vytvořila studentka Akademie výtvarných umění Dagmar Morová. 

"Deska je odlévaná z litiny. Je na ní zvolena patina rzí, která podmiňuje celou tu situaci, která je provázena historií, emocemi, které už přetrvávají přes 50 let," řekla Dagmar Morová, studentka AVU.

VŠE, v jejímž atriu je deska umístěna, si ji objednala u studentů AVU v rámci soutěže. Do finále postoupilo 6 nejlepších projektů.

"Chtěli jsme, aby tu desku připravil nějaký student. Proto jsme oslovili AVU, vyhlásili jsme veřejnou soutěž pro studenty sochařských ateliérů a výsledkem je, podle mého názoru, krásný památník, který bude našim studentům již navždy připomínat Jana Palacha, který si zaslouží, abychom na něj nezapomněli," řekla Hana Machková, rektorka VŠE. 

Na VŠE studoval Jan Palach 2 roky. Dnes se dá dohledat, že své studijní povinnosti plnil velmi vzorně a mezi spolužáky si našel dobré přátele. Ti mu také přišli pod desku položit květiny a připomněli zejména mladším jeho odkaz.

"Věřím, že v současné době všichni bedlivě sledujeme, co se v této zemi děje, že se všichni budeme snažit jeho slova naplnit, především mladí v této zemi, aby jeho odkaz byl věčně živý," řekl Štěpán Bittner, spolužák Jana Palacha.

I když Palach přestoupil na Filozofickou fakultu UK, na spolužáky z VŠE nezapomněl. Mezi dopisy, které Palach před smrtí poslal, byly i ty, které směřoval nejlepšímu příteli Ladislavu Žižkovi a také Hubertu Bystřičanovi, kde se na závěr podepsal jako "Tvůj Hus".

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu