Výstava v Národní galerii láká na díla z Bretaně

  • 11. února 2019,
  • 23:53,
  • PRAHA,
  • Kristýna Svobodová

Na přelomu 19. a 20. století patřila Bretaň k umělecky nejnavštěvovanějším místům, a to díky své zachovalé kultuře. Ta umělce lákala především svou autentičností. Výstava Bonjour, monsieur Gaugunin v paláci Kinských teď představuje primárně české malíře, kteří zde tvořili.

Reklama

Pražská Národní galerie v paláci Kinských hostí výstavu obrazů od významných umělců, kteří svá díla tvořili v Bretani. Expozice představuje různé styly malby a odlišné pohledy na bretaňskou krajinu v rozmezí let 1850 až 1950. 

"Je to velmi pestrá škála umělců od Brožíka, Čermáka, Pinkase přes známé umělce meziválečného umění, kterými byli třeba Alén Diviš, František Kupka, který patří i do té ranější etapy. Takovým nejemblematičtějším umělcem je Jan Zrzavý, kterému tady máme věnované 3 místnosti," řekla Anna Pravdová, kurátorka výstavy.

Na přelomu 19. a 20. století Bretaň platila za kosmopolitní umělecké centrum, kam se sjížděli umělci z celého světa. Čeští umělci pak nebyli výjimkou. 

"Od chvíle, kdy tam byla zavedena železnice, stalo se to pro ně dostupným krajem, který zároveň ale ještě nebyl industrializovaný, byla tam autentická příroda, lid, který se stále oblékal do krojů a žil tradičním způsobem života. Kdybych to měla shrnout několika slovy, byla to taková exotika na dosah ruky, protože umělci hodně hledali autentickou přírodu a způsob života," řekla Anna Pravdová. 

Výstava je v Národní galerii koncipována chronologicky. První patro je tak věnované období 2. poloviny 19. století, druhé patro pak 1. polovině 20. století. Zajímavou součástí výstavy je také interaktivní mapa. 

"Na které se snažíme ukázat právě ta místa kam jezdili a ukázat, kteří malíři jezdili na stejná místa a srovnat právě to, co třeba vytvořili na stejném místě, protože je to hodně rozdílné a to srovnání je velmi zajímavé. Potom ve výstavě už jsme ale nemohli dát vedle sebe, takže proto je u vstupu ta interaktivní mapa," řekla Anna Pravdová. 

Rozsáhlá expozice návštěvníkům představuje vedle slavných děl také řadu zajímavých a ne tolik známých obrazů. Výstava významných umělců, kteří tvořili v Bretani, bude k vidění v paláci Kinských až do 17. března.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu