Stávka taxikářů na letišti odhalila vysoké poplatky

  • 19. března 2019,
  • 0:33,
  • PRAHA,
  • Jan Varga

Taxikáři, kteří zajišťují odvoz z pražského letiště, se bouří. Zprostředkovatelé služby jim prý ztěžují pracovní podmínky. Řidičům nejvíce vadí nově navýšená cena jízdného, která způsobila úbytek cestujících, kteří raději volí jinou formu dopravy. K ceně za odvoz totiž zprostředkovatelské firmy účtují manipulační poplatek zhruba ve výši 250 korun.

Reklama

Záběry ze 7. března tohoto roku ukazují situaci před pražským Letištěm Václava Havla, kde stávkovaly stovky taxikářů. Vadila jim totiž vnitřní politika dvou firem, které na letišti taxislužbu zprostředkovávají. Podle nich přemrštěnými servisními poplatky odhánějí zákazníky.

"Ti klienti nechtěli jezdit za tuto cenu, tím je odháněli. A vadí mi to, že těm společnostem bychom měli platit další poplatek. A my tady platíme za to, že tady na letišti smíme jezdit, takže platíme nějakých 27 tisíc měsíčně a oni po nás chtějí další poplatek z jízdy, kterou nám stejně mají dávat," řekl řidič taxi - letiště.

Stávka taxikářů odhalila vysoký servisní poplatek ve výši 256 korun, protože ho mají hradit zákazníky navíc k jízdnému, volí někteří raději jiný způsob dopravy. Ceny jízdného, které reguluje magistrát, jsou od roku 2007 stále stejné. Když se k tomu připočte poplatek 100 korun, který mají taxikáři platit letišti za každý vjezd na parkoviště, je to podle nich prý likvidační. Magistrát o novém způsobu účtování ví.

"Provedli jsme tam několik kontrol a v současné době čekáme na stanovisko nadřízených metodických orgánů, kterými jsou Ministerstvo dopravy a Ministerstvo financí. Do doby, než obdržíme jejich stanoviska, nemůžeme se k tomu blíže vyjádřit," řekl Jiří Bureš, vedoucí oddělení taxislužby MHMP.

Letiště, které si taxislužbu od zprostředkovatele objednává, do ceny jízdného nijak nezasahuje. Podle něj je na klientovi, jestli služby využije nebo ne.

"Obecně platí, že Letiště Praha není regulátorem cenové politiky taxislužeb. Nemáme tedy žádný přímý vliv na ceny taxislužby a je na každém cestujícím, aby zvážil, jaké podmínky přepravy jsou pro něj akceptovatelné," řekl Roman Pacvoň, tiskový mluvčí Letiště Praha.

Zprostředkovatelské firmy si na vyjádření k situaci nenašly čas. Na parkovišti taxislužby se objevily hloučky neznámých mužů. Jejich přítomnost nechtějí komentovat ani sami taxikáři. Někteří na parkoviště raději nezajíždějí. Na místě panuje atmosféra strachu. Co bude dál ukáže až jednání s vedením firem, ke kterému má dojít koncem měsíce.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy PRAHA


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu