Kamýk nad Vltavou má nový zvon

Kamýcký kostel se po necelých 70 letech dočkal nového zvonu. Slavnostní bohoslužbu a žehnání zvonu provedl pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka OP. Toho doprovodil zpěvem Vepřekův smíšený sbor.

Reklama

70% mědi, 22% cínu a hmotnost kolem půl tuny. Takový je nový zvon, který byl posvěcen v římskokatolické farnosti v Kamýku nad Vltavou.

"Když ten zvon odlijeme, tak musí ladit k těm stávajícím zvonům, které jsou ve věži, takže tomu předcházela expertíza ve věži, měření stávajících zvonů a navržení nového souboru zvonu, do toho zase vstupoval kampanolog Mgr. Petr Janda, takže to není moje práce, ale je to týmová práce," řekl Josef Tkadlec, zvonař.

Původní zvony byly instalovány v druhé polovině 18. století, ty však byly ze zvonice odvezeny v období druhé světové války.

"A z toho důvodu jsme se rozhodli, že doplníme tu zvonici o nové zvony. První zvon se povedlo instalovat ze sbírky občanů Kamýku v roce 2009 a druhý zvon, díky donátorům, kteří zaplatili ten zvon právě dnes," řekl Petr Halada, starosta Kamýku nad Vltavou.

Oproti současné době plnily v minulosti zvony více úloh.

"Plnily úlohu, kterou dnes plní sdělovací prostředky. Dávaly vědět o úmrtí, varovaly před nebezpečím. Ráno je budil, večer jim říkal, že je potřeba vzít dobytek z pastvy a podobně," řekl Dominik Duka, kardinál.

Nový kamýcký zvon byl pojmenován Svatý Václav a Svatá Zdislava.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu