Kraj chce urychlit realizaci staveb

Příprava a realizace důležitých staveb zabere až několik let. Vedení Středočeského kraje se proto rozhodlo tento proces urychlit zavedením nového dodavatelského systému Vyprojektuj a postav. Díky němu by byla celá zakázka vysoutěžená jednou firmou, která by za ni byla zodpovědná od začátku do konce.

Reklama

Realizace důležitých staveb či dopravních komunikací je ve většině případů běh na dlouhou trať. Zvlášť pokud se jedná o technicky náročné projekty, na kterých se podílí několik firem.

"V současnosti to probíhá tak, že je firma, která nám vyprojektuje např. ten most. Potom je firma, která dělá stavební a inženýrský dozor. Potom je firma, která staví. A ta firma, která projektuje, předá dokumentaci včetně soupisu výkonů a na to se soutěží ti dodavatelé stavby," řekl František Petrtýl, radní Středočeského kraje.

Těmto průtahům by měl zabránit nový dodavatelský systém, který by tak zkrátil dobu přípravy i samotné zhotovení.

"Firmy budou moci mít větší možnosti technického řešení, třeba i nějakého inovačního, třeba i nějaké netradiční postupy. To znamená, že by se mohla zkrátit doba výstavby a mohla by se např. i ta zakázka zlevnit, protože se použije nějaká jiná metoda," řekl František Petrtýl.

Pilotním projektem nového systému Vyprojektuj a postav bude oprava mostu v Týnci nad Labem. Rekonstrukce by tak měla začít už v roce 2020.

"Předpokládáme, že celá stavba se bude dělat po polovinách, tedy bude vždy zachován jeden jízdní pruh. Ale krátkodobě počítáme s tím, že bude muset být provedena celková uzavírka mostu při nějakých činnostech, jako je např. výměna ložisek, mostních závěrů a podobně," řekl Miroslav Dostál, technik mostních konstrukcí KSÚS.

Celý projekt bude financován z rozpočtu KSÚS. Náklady jsou odhadovány na 77 milionů korun i s DPH.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu