Vestec má novou alej

Nadace partnerství a obce Vestec a Hrnčíře zorganizovaly slavnostní výsadbu aleje svobody. Šlo o příspěvek k oslavám třicetiletého výročí sametové revoluce.

Reklama

Přes deštivé počasí se v sobotu dopoledne sjeli k jednomu blátivému poli u Vestce desítky lidí. Společně tu vysazovaly přes kilometr dlouhou alej, která přetne velký lán a bude lemovat budoucí cestu z Vestce do obce Hrnčíře. Celkem na výsadbu čekalo 138 vzrostlých ovocných stromů.

"Celkově se jedná o pole 48 hektarů, které rozdělujeme teď na 2 části 21 hektarů a 27 hektarů. Je to naše první zkušenost a shodou okolností to vyšlo krásně na 30. výročí od sametové revoluce," řekl Tibor Švec, starosta obce.

Současné sázení stromů, vytváření remízků a dalších krajinných prvků, které rozdělují velké lány zemědělské půdy ohrožené kvůli své rozloze suchem a erozí, přitahuje stále více lidí. Ti reagují na projekty Nadace partnerství.

"My vlastně zakládáme takovou tradici výsadeb alejí svobody. Začali jsme vloni k tomu 100. výročí republiky pod Řípem. A letos ke 30. výročí listopadu vysazujeme tady u Vestce. Je to takové vyvrcholení výsadbových aktivit," řekl Miroslav Kundrata, ředitel strategického rozvoje Nadace partnerství.

A jak se zdá, tak lidé pochopili, že pro svoji krajinu musí skutečně a rychle něco udělat.

"Letos jsme tady měli záplavy z tohoto pole. To jsou všechno okolnosti, které už těm lidem říkají, že s tím klimatem se něco děje. A my nedokážeme samozřejmě řešit klima jako celek. Ale tyto mikrozásahy do prostředí jako obce zvládáme a myslím si, že je potřeba se do toho vrhnout co nejvíce v každé obci," řekl Tibor Švec.

Vestec je jedna z mála našich obcí, která má tzv. krajinný plán. Tedy kvalifikovaný dvacetiletý výhled na obnovu krajiny poničené zemědělskou velkovýrobou a nevhodnými zásahy do vodních toků a krajinných prvků v minulosti.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu