V Rakovníku ukazují život vinařské obce

Muzeum TGM nabízí pohled do jihomoravské vísky. Výstava Krása stáří ukazuje všední život ve vinařské obci Kobylí. A kromě mnoha fotografií zde můžete vidět i dřevořezy nebo místní kroje.

Reklama

Umělecký soubor Mužáci z Kobylí zahájil v Muzeu TGM v Rakovníku výstavu s názvem Krása stáří - všední život vinařské obce Kobylí.

"Je takovým prvním počinem Muzea v Kobylí a Klubu přátel historie Kobylí, se kterými naše muzeum spolupracuje od roku 2015, kdy jsme poprvé do tohoto muzea půjčovali výstavu na masarykovské téma. A tak jsme si říkali, že je načase také tu Moravu pozvat k nám. A tak jsou tady k vidění fotografie a dřevořezy," řekla Kateřina Blažková, zástupkyně ředitelky Muzea TGM Rakovník.

Výstava tedy zachycuje život v jihomoravské vísce a zaměřuje se především na starší obyvatele obce.

"My jsme jedna z mála obcí, kde ještě můžete vidět ženy, které chodí v tom kroji. Nejen, že si to oblékají ve svátek, ale chodí v tom opravdu celý svůj život. Takže když mě vidíte oblečenou, tak já jsem oblečena po pánsky a děvčata chodí po selsky. My se snažíme je zachytit ve fotografii při různých příležitostech, při práci, při odpočinku, při svátku," řekla Radoslava Bureš Obadalová, předsedkyně Klubu přátel Kobylí.

Fotografie pořídil Vítězslav Vaňkát a dřevořezy má na svědomí Vladimír Otáhal. Zblízka si tu ale můžete prohlédnout i kroje, které patří ke Kobylí.

"Ten náš region, každá ta dědina, má svoje specifika. Takže vy poznáte podle toho kroje, odkud ta konkrétní žena nebo ten muž přišli. Jsou opravdu typické, že když se na to podíváte, tak kdo tomu rozumí, pozná, že ta dívka je z Kobylí," řekla Radoslava Bureš Obadalová.

Výstava Krása stáří - všední život vinařské obce Kobylí potrvá v Muzeu v Rakovníku až do 29. března.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu