Obce se potýkají s pokyny ministerstva

Podle pokynu Ministerstva vnitra nemohou obce svolávat zastupitelstva. Zastupitelé se mohou sejít jen v naprosto nevyhnutelných případech - například k rozpočtovým věcem nebo k jednáním souvisejícím s koronavirem. Řadě obcí tak stojí projekty a to i takové, na které jsou vázány dotační prostředky.

Reklama

Obce mají velký problém. Nemohou svolávat zastupitelstva. Přitom se řada rozhodnutí potřebných pro fungování a rozvoj obcí bez zastupitelů neobejde. Pokyny ze strany ministerstva a vlády navíc umožňují více výkladů.

Třeba k rozpočtovým věcem jednat můžeme, nejenom ke Covidu. Co to je jednání ke Covidu je ale trošičku složitější a na to jednotný výklad neexistuje", říká starosta Votic Jiří Slavík (TOP 09)

Zastupitelé musí například posvětit vyhodnocení výběrových řízení a podepsání smlouvy s dodavateli materiálu i služeb. Na těchto rozhodnutích pak váznou i dotační projekty, jejichž termíny nikdo neposunul.

"My jsme se například přiklonili k tomu našemu výkladu, že bylo rozhodnuto o záměru, o podání žádosti o dotaci, to znamená je tam řada úkonů, kde to zastupitelstvo projevilo vůli ten majetek pořídit a samotné podepsání té smlouvy s dodavatelem prostě podepisujeme," prezentuje svůj pohled na věc starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).

"Tak já mám obavu, že se ten starosta může dostat do problémů", oponuje Jiří Slavík a dodává:  "Protože dneska máme nouzový stav, všichni přimhouří oko, říkají ano, musíš konat, musíš jednat. Za půl roku po nouzovém stavu doufám pes ani neštěkne a bude se říkat u soudu: Ale zákon o obcích platil…"

Současná krizová situace si tedy možná nakonec vyžádá změnu legislativy. Například v případě povodní přecházejí kompetence zastupitelstva na povodňovou komisi. V situacích, jako je ta současná, by pak mohl rozhodnutí přijímat třeba krizový štáb. S tím ale někteří starostové nesouhlasí.

"Já bych toho nebyl zastáncem," říká Věslav Michalík a vysvětluje: "Protože složení krizového štábu je úplně jiné než nějaké politické složení zastupitelstva."

"Asi by bylo správné nějak legislativně do budoucna říci, když nemůže zastupitelstvo, který orgán může," domnívá se Jiří Slavík.

"Jsou nové potřeby, jiné potřeby než byly doteďka, takže je otázka, jestli jít touhle cestou," říká Martin Draxler (ANO), radní Středočeského kraje a pokračuje: "Samozřejmě asi až tohle všechno skončí a já doufám, že to bude brzo, tak začneme hovořit se starosty, začneme se o tomhle bavit."

Obecně starostům připadá tento  způsob omezování samosprávy zbytečný. Upozorňují na to, že zvláště v případě malých obcí, které mají jen několik zastupitelů je vždycky možnost jednání zvládnout s využitím veškerých ochranných a hygienických prostředků.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu