Kraj vydal knihu o lidové architektuře

Skvosty lidové architektury představuje nová kniha s názvem Lidové stavby Středočeského kraje. Na zrodu se podíleli odborníci z krajských muzeí a Národního památkového ústavu. Součástí knihy jsou i mapové příloh s vyznačením atraktivních lokalit.

Reklama

Skvosty lidové architektury představuje nová kniha s názvem Lidové stavby Středočeského kraje. Ta byla pokřtěna svými autory a zástupci Středočeského krajského úřadu.

"Co bylo přínosem je to, že autoři a spoluautoři knihy jsou často zaměstnanci kraje. Spolupracovali na tom v rámci svého pracovního poměru. Když se podíváte na seznam vlastníků jednotlivých předmětů, které jsou v knize vyobrazeny, tak často patří do majetku Středočeského kraje," říká Karel Horčička, radní pro kulturu.

Kniha vznikala čtyři roky. Na zrodu se podíleli odborníci z krajských muzeí a Národního památkového ústavu. Hlavním autorem je specialista na vesnická sídla a lidovou architekturu Pavel Bureš.

"Se Středočeským krajem jsme se rozhodli a dohodli na tom, že by bylo možno podobnou knihu vydat. Zahrnovala by celé území kraje a upozornila na zajímavosti a zvláštnosti lidových staveb, kterých je hodně. Pestrost lidových staveb na území Středočeského kraje je mimořádná," říká Pavel Bureš, autor knihy.

Součástí knihy jsou i mapové přílohy s vyznačením atraktivních lokalit. Publikace představuje zděné usedlosti, mlýny, sýpky nebo celá venkovská sídla.

"Jsou vybírány nejstarší stavby, to je pochopitelné a unikátní. Dnes se už mezi tradiční architekturu venkova řadí také stavby první republiky. Mají svou výtvarnou úroveň a zachovávají určitý typ staveb, který se stavěl ještě v 19. století," říká Pavel Bureš, autor knihy.

Středočeský kraj do údržby a provozu památek lidové architektury každoročně investuje kolem 15 milionů korun.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu