Na zámku Kačina se konalo vinobraní a dožínky

Na zámku Kačina to o víkendu pořádně žilo. Konal se zde už devátý ročník tradičního Krajského vinobraní a dožínek. Oslavy konce sklizně návštěvníkům přinesly spoustu dobrého jídla a pití z celé naší země. Chybět nemohl ani bohatý doprovodný program, kde se lidé mohli například blíže seznámit se zemědělskou technikou, děti si mohly vyzkoušet, jak se dojí mléko a chybět nemohla ani hudba. A protože bohatství úrody záleží na rozmarech počasí, tak úrodě požehnal i samotný pan farář. Aby to měli zemědělci v rámci další sklizně, jak se říká, pojištěné. Více už v naší reportáži.

Reklama

Pokud by se vyhlašoval nějaký státní svátek určený přímo pro zemědělce, tak by to musely být právě dožínky. Tahle oslava konce sklizně je pro ně oslavou jejich práce a chvilkou pravdy, u které se dozví, jaká že to vlastně ta letošní úroda byla.

"Úroda je relativně dobrá. Trochu byly problémy s bramborami. Kvůli intenzivním dešťům, které byly v červnu, zplesnivěly natě. I přes propad řekněme zhruba třicet procent, můžeme ale opět čekat docela dobré plody," uvedl Lukáš Rudolfský, prezident Krajského vinobraní a dožínek.

A protože, jak jste slyšeli, byla letošní úroda relativně dobrá, nemohly na slavnostech chybět nejrůznější, ryze regionální dobroty z regionálních surovin. K vidění byla i zemědělská technika, připraveny byly nejrůznější dovednostní disciplíny a pochopitelně bylo zastoupeno i víno. Každý se přitom těšil na něco jiného.

"Nejvíce mě tady zaujala muzika, pak stánky a hlavně víno."

"Já jsem přišla kvůli dceři a farmářským zvířátkům. Takže dnes máme dětský program."

"Jsem tu kvůli muzice, vínu a prohlédnut si nějaké řemeslné výrobky."

Na konání festivalu se finančně podílel Středočeský kraj. Radní Středočeského kraje Martin Herman pak zvlášť ocenil mimořádnou práci českých zemědělců.

"Musíme především poděkovat zemědělcům za dřinu, kterou musí každoročně absolvovat bez ohledu na to, zda je sucho, mrzne nebo prší. Prostě velký dík zemědělcům za to, že nás zase nasytili," poděkoval Martin Herman, radní Středočeského kraje.

Ochutnávka kvalitního vína z nejrůznějších koutů republiky i Evropy se sice pana radního netýkala, protože na akci dorazil autem, ale i tak si v rámci bohatého programu přišel na své.

"Těším se na dobroty jako jsou třeba sýry. Určitě něco koupím dětem. Je toho tady opravdu hodně," doplnil Martin Herman, radní Středočeského kraje.

Nezbývá než doufat, že nás v příštím roce čeká dobrá úroda, protože regionální potraviny mají na domácím trhu nezastupitelnou roli.  A pokud jde o náš jídelní stůl, tak tam to platí obzvláště. A aby se úrodě dařilo, své požehnání jí udělil samotný pan farář. A s boží pomocí půjde určitě všechno lépe. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu