Krajské autobusy budou mít přednostní zelenou

Autobusy, které jezdí ze středních Čech do Prahy a zpět, by měly mít přednostní zelenou na semaforech. Umožní to nové zařízení, které plánuje nakoupit vedení kraje. Zařízení pro aktivní preferenci by měly mít do tří let čtyři stovky autobusů.

Reklama

Do tří let by měla být jízda do práce ze Středočeského kraje do Prahy a zpět zase o něco kratší. Některé autobusy na vytížených linkách by totiž měly disponovat zařízením které, pokud to dopravní situace dovolí, zajistí přednostní zelenou na semaforech.

"Jsou to o krabičky, které umí komunikovat s pražskými světelnými křižovatkami. Jedná se zde o aktivní preferenci. To znamená, že při příjezdu autobusu bude křižovatka zprůjezdněna tak, jak je to vidět u kolejové dopravy. Když jede tramvaj, tak jí naskočí automaticky zelená a může ihned projet, přednostně před ostatními vozidly," František Petrtýl, radní Středočeského kraje.,

Vybavení, které umožní rychlejší a plynulejší dopravu a zároveň má pomoci snížit provozní náklady, plánuje vedení kraje pořídit za evropské peníze. Náklady na zakoupení čtyř set takových krabiček činí přes sto třicet milionů korun. Jako přínosný vnímá projekt i budoucí vedení kraje.

"Jsem jednoznačně zastáncem toho, že projekt čtyř set míst je projektem dobrým, a zcela určitě ho chceme rozvíjet a pokračovat v něm. Otázkou je pochopitelně zajištění jeho financování, protože jak v současné době, tak v budoucnu lze očekávat poměrně významné výpadky příjmů na straně krajů i obcí," doplnil Petr Borecký, kandidát na radního Středočeského kraje.

V tuto chvíli je pro nové vedení prioritou alespoň z části vyrovnat finanční ztrátu, kterou letos utrpěla krajská hromadná doprava kvůli koronavirové pandemii. Ta se prozatím vyhoupla na zhruba sedm set milionů korun. V příštím roce tak bude podle vedení kraje velkou výzvou udržet dopravu alespoň na stávající úrovni.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu