• Načítám...
>

Na rozvoj venkova má jít 578 miliónů korun

Středočeský kraj chce dát v průběhu čtyř let celkem 578 miliónů korun na rozvoj obcí do dvou tisíc obyvatel. Peníze budou moci obce čerpat ze Středočeského fondu na rozvoj venkova. V letošním roce by mohli žadatelé čerpat prvních padesát miliónů korun.

Stáhnout video
Reklama

Na rozvoj středočeských obcí do dvou tisíc obyvatel chce kraj během čtyř let uvolnit celkem 578 miliónů korun. Obce budou moci peníze čerpat ze Středočeského fondu pro rozvoj venkova. Kraj avizoval, že už v tomto roce budou moci zájemci čerpat prvních padesát miliónů korun.

"Z hlediska obcí a měst se jedná o nejžádanější fond. Je to tím, že je jednoduchý a  starostové vědí, že mají na čtyři roky alokovanou tisícovku na jednoho, trvale hlášeného občana. Nyní jsme v radě schválili, že fond, fungující ve stejné systému, vyhlásíme znovu na čtyři roky, tedy od roku 2021 do roku 2024," upozornil Věslav Michalik, náměstek hejtmanky Středočeského kraje.

Každý žadatel může podat maximálně tři žádosti o dotaci. Peníze pak budou moci obce využít na rozvoj infrastruktury a další projekty, které se odrazí na jejich celkovém rozvoji. Podle slov vedení kraje je také stanovena nižší spoluúčast ze strany obcí.

"Spoluúčast je deset procent, protože peněz bude v ekonomice rozhodně méně. Méně budou obce dostávat z rozpočtového určení daní. Jedná se hodně flexibilní fond. Obce si díky němu mohou opravovat komunikace, stavět chodníky, opravovat veřejné osvětlení a budovy, školu, školku, veřejný prostor, náves. Hlavní omezení je, že nechceme, aby se ty peníze byly utraceny za potraviny a pití," dodal  Věslav Michalik, náměstek hejtmanky Středočeského kraje.

Pokud bude o dotace zájem, kraj už teď avizuje, že alokovanou částku zvýší o dalších padesát miliónů korun, aby bylo pro letošní rok dostatek financí. Návrh ale ještě musí posvětit krajští zastupitelé.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu