• Načítám...
>

Kraj vysází aleje podél silnic

Výsadba aleje mezi Benešovem a Vlašimí byla zahájena. Podobně mají stromy zdobit také okolí dalších krajských silnic. Vedení Středočeského kraje tímto krokem plní programové prohlášení, ve kterém se zavázalo ke zvýšení podílu zeleně kolem komunikací.

Stáhnout video
Reklama

Silnici mezi Benešovem a Vlašimí bude zdobit alej. Prvních několik stromků tu vysázeli zástupci obou měst i vedení Středočeského kraje.

"Dnes jsme se zde sešli spíše symbolicky, toto místo bylo vybráno, protože v Benešově se loni slavilo 800 let výročí založení města a také tato silnice bude slavit brzy 200. výročí své existence. Proto jsme vybrali toto místo ve Středočeském kraji jako takové symbolické zahájení sázení stromů," řekla Jana Skopalíková, radní Středočeského kraje. 

"My máme bohužel celou řadu těch, kteří říkají, že by podél cest žádná stromořadí být neměla. Já jsem přesně opačného názoru. K české krajině to patří a i jako v tomhle případě, kde je to stromořadí za příkopem, nepředstavuje žádné významné riziko. Navíc platí také to, že dokonale bezpečný svět neexistuje," řekl Martin Kupka, náměstek hejtmanky Středočeského kraje. 

Stromy brzy vyrostou i v okolí dalších komunikací. Vedení Středočeského kraje tímto krokem plní programové prohlášení, ve kterém se zavázalo ke zvýšení podílu zeleně kolem silnic. To je navíc důležité i z ekologického hlediska.

"Každá alej ve volné krajině má obrovský smysl a význam. Ty aleje se dříve zakládaly z úplně jiných důvodů. Naši předci třeba nevěděli, proč to dělají, ale věděli, že to tak funguje. Hlavní smysl alejí byl v tom, že když se jezdilo s koňským povozem, tak tam byl stín. Dnes je potřeba se vrátit zpět a nedělat tak obrovské hony nejen kvůli půdě, což je priorita, ale i kvůli živočichům," řekl Tomáš Macháček, vedoucí oddělení zemědělství a lesnictví Stč. kraje. 

Další alej by měla vyrůst např. poblíž Benátek nad Jizerou, ale také na dalších místech ve Středočeském kraji. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu