• Načítám...
>

Obyvatelé Lysé nad Labem oslavovali žně

Druhá říjnová sobota patřila v Lysé nad Labem tradičním oslavám sklizně. Na návštěvníky čekala také celá řada soutěží, například Středočeský šupináč nebo vyhlášení Potravinářského výrobku Středočeského kraje.

Reklama

Dosečná, dokopná, vinobraní, ale především dožínky. Tak se jmenují svátky sklizní, které připadají na začátek podzimu. Obyvatelé Lysé nad Labem si jeden tento svátek připomněli.

,,Začali jsme u radnice v Lysé odkud šel průvod s mažoretkami, baráčníky, s povozem až sem. Zde paní hejtmanka zahájila dožínky. Já si myslím, že je to důležitá tradice. Zvlášť, když se jedná o potraviny, o to co každý den jíme, tak je důležité si připomínat, že rajčata nerostou v supermarketu, ale že ty pole potřebujeme, a že jsou to právě zemědělci, kteří se o tu půdu, kde to roste, starají. A o to naše jídlo, které my pak konzumujeme," zdůraznila Jana Skopalíková, radní Středočeského kraje.

Ani letošní ročník se neobešel bez podpory Středočeského kraje.

,,Středočeský kraj stál na samém začátku téhle krásné tradice. Snažili jsme se vybudovat akci typu dožínky tak, jako ji mají v jiných krajích, protože Středočeský kraj patří mezi kraje, samozřejmě zároveň s poměrně bohatou, jak zemědělskou tradicí, tak současnou zemědělskou výrobou," upozornil Martin Kupka, náměstek hejtmanky Středočeského kraje.

,,Já si myslím, že musíme jako Středočeský kraj poděkovat všem zemědělcům, kteří v kraji působí. Ta jejich práce je nesmírně náročná. Oni se samozřejmě potýkají s různou řadou věcí, které musí řešit. Ať je to, jak já říkám, skoro oběžník pana ředitele nebo různé druhy lejster, které musí vyplňovat, tak je to samozřejmě i nepřízeň počasí. Ta jejich práce je nesmírně náročná, ty dožínky jsou takovým poděkováním za celý ten rok, kdy poctivě pracovali. A za tu sklizeň, která je za námi," konstatovala Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.

Důležitý je obzvláště dožínkový věnec, ponechávaný v domě až do jarní setby. Ten má označení dožínkové slunce. Letošní slunce pověsila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, která na svá léta na statku ráda vzpomíná.

,,Babička s dědou měli hospodářství, asi jako každý v té době, a já jsem to s nimi hodně prožívala jako dítě. Takže vím, co je to opravdu sklízet brambory, co je to také sbírat mandelinku bramborovou mezi řádky, co je to chovat králíky, slepice, a tak dále. O to více si vážím té práce všech zemědělců a chovatelů, protože vím jaká dřina to je," dodala Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.

Kromě dožínkového průvodu se vyhlašovalo také ocenění Středočeský šupináč nebo Potravina roku.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu