• Načítám...
>

V Konopišti byla uctěna památka amerických letců

V Konopišti se uskutečnila pietní vzpomínka a uctění památky amerických letců. Ti byli 19. dubna roku 1945 zavražděni nacisty. Pietního aktu se zúčastnili i zástupci Středočeského kraje.

Reklama

Vedení Středočeského kraje se zúčastnilo vzpomínkové pietní akce u pomníku v podzámčí Konopiště. Uctěna zde byla památka devíti amerických letců, kteří byli zavražděni nacisty během druhé světové války. 

"Před rokem by to pro nás bylo takové okénko do historie. Uctili bychom památku devíti mladých mužů, Američanů. Do konce druhé světové války zbývalo už jen několik málo dní a oni se toho konce nedožili. Padli, ale ještě předtím, než je zabili, tak byli mučeni a potom byli popraveni střelou do týlu. Bylo to v rozporu s tehdejšími vojenskými konvencemi. Dnešní optikou se nehledí nejen na žádné vojenské konvence na Ukrajině, ale nehledí se ani na životy civilistů. Když se teď ukazuje, že civilisté jsou mnohdy mučeni a potom zabíjeni, tak dostává ta dnešní situace úplně jiný rámec," říká Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.

Po třech letech se mohla pietního aktu opět zúčastnit i veřejnost a památku amerických letců přijeli uctít také členové českého Jeep clubu.

"Při této akci se tady schází Jeep club České republiky právě na připomenutí toho, že americká armáda se podílela na osvobození Československa. Pro veřejnost je to ale i připomínka historické vojenské techniky, kdo se tady nacházel v těch 40. letech," zmiňuje Pavel Pavlík, náměstek hejtmanky Středočeského kraje.

Na závěr pietního aktu zazněla americká a česká hymna. Konvoj vojenských vozidel následně zamířil na benešovské Masarykovo náměstí.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu