• Načítám...
>

Robot z Čapkova dramatu R.U.R. má svou aplikaci pro děti

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše nabídne v létě několik novinek. Pro nejmladší návštěvníky si připravil třeba robota známého díky dramatu R.U.R., ale nejen to.

Reklama

V Památníku Karla Čapka funguje nová interaktivní aplikace pro děti s digitální postavičkou v podobě robota. Právě slovo robot bylo poprvé ve významu "stroj" užito v dramatu Karla Čapka "R.U.R.". Scénář nové aplikace navíc připravili sami zaměstnanci památníku.

"Někteří studenti a pedagogové z ČVUT a dalších institucí, sdružení CESNET, pro nás připravili novou interaktivní aplikaci, která podle scénáře, který vytvořil památník a orientoval to pro děti, rozpohybovala dávnou figurku, jejíž repliku tady máme v expozici. Zde na fotografii je vidět Karel Čapek v roce 1924, jak tu figurku drží v ruce. Tak tuto figurku máme zapůjčenou od vnučky Josefa Čapka, detailně byla naskenována ve 3D a právě díky řadě studentů, kteří to dělali jako bakalářské a magisterské práce, se jí podařilo rozpohybovat a vlastně zasadit ji do digitalizovaného prostředí zahrady památníku," řekl Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka.

Figurka je ovládána pomocí dotykového displeje a 3D myši. Cílem hry je splnit několik různých úkolů týkajících se dětské literatury obou bratrů Čapkových.

"Třeba skládá puzzle z jejich ilustrací, hledá chyby, rozdíly v ilustracích, ale třeba reflektujeme i světový úspěch těch jejich děl. Takže třeba Dášeňka je velice populární až v Japonsku, děti si tam v rámci jednoho úkolu spustí zvukové nahrávky, jak se Dášeňka řekne v různých jazycích a mají to přičlenit," řekl Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka.

Památník Karla Čapka ale chystá i jednu velkou výstavu v souvislosti s předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie.

"Na té výstavě budeme reflektovat celosvětový úspěch hry v minulosti, ale i to, jak se vyvíjí robotika v Čechách v současnosti," řekl Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka.

Sem do Staré Huti u Dobříše zavítá i Středočeské kulturní léto. Celý jeho program najdete na stránkách stredoceskekulturnileto.cz.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu