• Načítám...
>

Úpravna vody Želivka slaví 50. výročí

  • 10. června 2022,
  • 16:14,
  • PRAHA,
  • Dagmar Kopečková

Úpravna vody Želivka slaví 50. výročí. Oficiálně byl její provoz zahájen 25. 5. 1972. Úpravna je největším zařízením svého druhu v zemi a zajišťuje kvalitní pitnou vodu pro více než 1,3 milionů obyvatel České republiky.

Reklama

Úpravna vody Želivka slaví 50. výročí zahájení svého provozu. Úpravna odebírá vodu z Vodárenské nádrže Švihov a zásobuje pitnou vodou kromě obyvatel Prahy i řadu měst a obcí Středočeského kraje a Kraje Vysočina. 

"Je to zařízení na samém počátku toho distribučního systému vody, kdy je tady potřeba tu surovou vodu z vodní nádrže vzít, upravit jí tak, aby byla pitná a následně potom jí distribuovat ke spotřebiteli. Praha má tři zdroje vody, je to Úpravna vody Želivka, úpravna vody Káraný a nově úpravna vody v Podolí, nicméně Úpravna vody Želivka dodává dvě třetiny spotřeby v Praze a bez ní to nejde," řekl Petr Mrkos, generální ředitel PVK.

"Historie Úpravny vody Želivka byla zahájena už v roce 1963, kdy bylo rozhodnuto v rámci vládního rozhodnutí o výstavbě tohoto komplexu, to znamená jak vodárenské nádrže, tak vlastní úpravny a dopravy vody směrem na Prahu. Vlastní stavba začala v roce 1965 a 25. května roku 1972 byla slavnostně Úpravna vody Želivka dána do provozu," řekl Josef Parkán, generální ředitel Želivské provozní a.s.

Úpravna vody Želivka je největším zařízením svého druhu v zemi a zajišťuje kvalitní pitnou vodu pro více než 1,3 milionů obyvatel České republiky. 

"Želivka je takovou dámou v nejlepších letech, takže je udržovanou dámou a přeji Želivce, aby minimálně dalších 50 let sloužila Pražanům, ale nejen Pražanům, ale také obyvatelům velké části České republiky, jako jsou Střední Čechy nebo Vysočina a dodávala jim dostatek pitné kvalitní vody," řekl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy.

Upravená pitná voda pokračuje do vodojemu v Jesenici. Odtud dochází k její distribuci do různých částí metropole a do domácností Pražanů.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu