• Načítám...
>

Kraj rozdělil 1,6 milionu do institucí pro seniory

Středočeský kraj rozdělil 1,6 milionu mezi 7 kontaktních míst pro seniory. Do jednoho z nich jsme se s kamerou zajeli podívat. Komunitní centrum pro seniory v Mladé Boleslavi od kraje získalo dotaci 300 tisíc korun.

Reklama

Vedení Středočeského kraje rozdělilo statisíce korun mezi instituce pro pomoc seniorům a zdravotně postiženým. Podle radního Hrabánka jsou podobná zařízení důležitá především pro seniory.

,,Důležité je to z toho, aby senior nezůstal osamělý sám doma. Senioři jsou skupina, která je trošku, dá se říci, více zranitelná a k tomu právě slouží i ty individuální konzultace, kdy ten senior se může zeptat na problematiky, které dnešní doba přináší," řekl Martin Hrabánek (ODS) - radní Středočeského kraje.

Celkem 1,6 milionů korun tak vedení kraje rozdělilo mezi sedm institucí.  

,,Vždy záleží i na tom, jaký celkový rozpočet ten POSEZ má, ale Středočeský kraj přispívá maximálně částkou 300 tisíc korun na jedno kontaktní místo," dodal Hrabánek.

300 tisíc tak dostane třeba Komunitní centrum pro seniory v Mladé Boleslavi. To vzniklo před 20 lety a starší generaci dnes nabízí řadu vzdělávacích, rukodělných, ale například i sportovních aktivit.

,,Jednou v týdnu různá témata jako historie, poznávání a tak dále. Potom jsou tady setkávání, jako jste viděli, například ping pong a podobně, takový ten volný čas seniorů a organizujeme také zájezdy," řekl Ivo Rašín - zakladatel Služby a školení v Komunitním centru Ml. Boleslav

Hlavním setkávacím místem komunitního centra je místní kavárna. Sem navíc může přicházet i veřejnost, senioři tak mají možnost setkávat se tu s mladší generací. Oproti té však mají výhodu - káva a jiné pochutiny jsou pro seniory pouze za dobrovolný příspěvek.

,,Tady dole se pořádají cestopisné přednášky nebo se tady pořádá soutěž o nejlepší salát, o nejlepší sekanou, kterou si lidé přinesou a pak si to hodnotí," doplnil Rašín.

Podobných zařízení chce středočeský kraj zřídit ještě několik, tak aby ideálně v každé lokalitě bylo alespoň jedno. Nová komunitní centra by tak podle Martina Hrabánka měla v nejbližší době vzniknout třeba v Kolíně nebo v Mělníku.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu