• Načítám...
>

Uranový důl Bytíz nebude zapomenut

Středočeský kraj rekonstruuje Uranový důl Bytíz. Bude připomínat slavné i neslavné časy hornictví na Příbramsku, které se zapsalo do dějin nejen kvalitami hornického řemesla, ale také nucenou prací politických vězňů, kterou připomíná zdejší venkovní výstava.

Reklama

V areálu uranového dolu Bytíz byla zahájena venkovní výstava s názvem Hrdinové protinacistického odboje v uranových dolech. Připomíná osudy lidí, kteří bojovali proti hitlerovskému Německu na západní frontě a byli za to po válce potrestáni komunistickou mocí.

„Byli to hrdinové, kteří bojovali ve druhé světové válce v britském letectvu a podobně a zde si museli odpykávat vysoké tresty jenom za to, že bojovali s nacisty na špatné straně," řekl Václav Švenda (Spojenci) - radní Středočeského kraje.

„My jsme vybrali právě tohle téma, abychom zde přiblížili jedny z nejvýznamnějších hrdinů druhé světové války, kteří se tři roky po skončení té války stali obětí politických procesů mnohdy ve zcela vykonstruovaných případech a jenom z toho důvodu, že byli zastánci demokracie," řekl Josef Velfl - ředitel Hornického muzea Příbram.

Uranové doly jsou sice známé hlavně kvůli utrpení politických vězňů, ale Hornické muzeum v Příbrami, které areál dolu Bytíz spravuje, nechce, aby se tím zapomnělo na samotný význam uranového hornictví na Příbramsku a na profesionalitu i technickou vyspělost tehdejší těžby. A zřizovatel muzea, tedy Středočeský kraj, proto rozjíždí celkovou rekonstrukci dolu Bytíz, kde se zachovala řada unikátních technických památek.

„Na to jsme náležitě pyšní, protože zde ve strojovně se dochovaly dva unikátní elektrické těžní stroje provenience ČKD Praha, jsou z roku 1975. V sousední turbokompresorovně se dochovaly čtyři turbokompresory Škoda Plzeň z roku 1953, nejstarší dochované na našem území. Zde vidíme siluetu těžní věže 32 metrů vysoké ocelové konstrukce. Jinými slovy tohle, když postavíme vedle sebe, tak nikde jinde na našem území se už nedochoval podobný areál," řekl Josef Velfl - ředitel Hornického muzea Příbram.

„Expozice bude koncipována jako poslední šichta, která se zde odehrála, takže ta expozice bude vypadat tak, jako kdyby horníci právě odešli ze směny, bude interaktivní a pro návštěvníky to bude velký zážitek, protože díky audiovizuálním efektům si na vlastní kůži zažijí denní činnost horníků," řekl Václav Švenda (Spojenci) - radní Středočeského kraje.

Náklady na rekonstrukci se budou pohybovat kolem 26 milionů korun. Je to další z projektů, kdy kraj neváhal investovat velké sumy do zachování unikátních památek.

„Já musím říci, že Odbor kultury a památek je velice výkonný a tím, že dokáže velice dobře připravovat ty investiční akce, tak i čerpá dostatek financí. Protože my v současné době, abychom čerpali ty finance, které se pořád navyšují, jak dotační, tak vlastní, tak vlastně cílíme na ty projekty, které jsou dokonale připravené. Odboru se daří, takže se skutečně daří i památkám," řekl Libor Lesák (ODS) - radní Středočeského kraje.

A tady rozhodně nejde o ledajakou památku. Uranový důl Bytíz fungoval od roku 1955 až do roku 1991. Příbramské ložisko představovalo 36 procent celorepublikového objemu těžby uranu a Česká republika se tím zařadila mezi hlavní těžaře uranu na světě.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu