• Načítám...
>

Vesnicí roku Stč. kraje je Drahouš z Rakovnicka

Vítěznou obcí v soutěži Vesnice roku je Drahouš z Rakovnicka. Zlatou stuhu v rámci Středočeského kraje si odnesla obec se sedmdesáti sedmi obyvateli. Podle starostky se do boje zapojili vlastně všichni obyvatelé a vyplatilo se to. Ocenění si obec převzala v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Reklama

Drahouš, tak se jmenuje vítězná obec krajského kola Vesnice roku. Víska na Rakovnicku dokázala převálcovat silnou konkurenci v rámci Středočeského kraje a okouzlit hodnotící komisi v mnoha ohledech a to přesto, že v ní žije pouze sedmdesát sedm obyvatel.

„Jsme opravdu malá vesnice, ale s neobyčejnými lidmi a udělali jsme pro to maximum. Nicméně soutěžilo devatenáct obcí, velká konkurence. Všichni pro to udělali maximum, takže o to větší bylo naše překvapení, že jsme dostali přímo tu zlatou. Nesmírně si toho vážíme a jsme hrozně dojatí," říká Marie Kučerová Císlerová (BEZPP), starostka obce Drahouš.

"Jak se lidé v obci aktivně zapojili do té soutěže?"

"Zapojili se téměř všichni, protože je nás skutečně méně než osmdesát. Bylo zapotřebí, aby všichni táhli za jeden provaz, to se nám povedlo a myslím si, že i ta cena je odrazem toho, co jsme dokázali, že i do toho posledního člověka se všichni podíleli,“ říká Marie Kučerová Císlerová (BEZPP), starostka obce Drahouš.

Drahouš tedy míří do celostátního kola opásaný zlatou stuhou. Ovšem hodnotící komise rozdávala stuhy i v jiných barvách. Například fialovou stuhu za inovativní řešení, kterou si odnesla obec Kly na Mělnicku, oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělskými subjekty, tu si odneslo město Krásná Hora nad Vltavou anebo také bílou stuhu za zapojení dětí a mládeže do života obce. S mladými rozvoj nejlépe konzultují v Přerově nad Labem.

„Mají z toho radost, dělají to aktivně. A třeba rekonstrukce nebo revitalizace rybníku vycházela z podkladů těch žáků. Nebo připravený projekt nové mateřské školy pod základní školou v sobě obsahuje prvky, které navrhovali žáci. A zrovna tak třeba projekt nového vstupu do skanzenu Polabského muzea, který je zřizovaný krajským úřadem, tak tam se opět podíleli naši žáci na přípravě a na projektové činnosti,“ říká starosta Přerova na Labem Jiří Beneš (STAN).

Všem vítězům v jednotlivých kategoriích pogratulovala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. Ta zdůraznila, že obec tvoří lidé, nikoli obvodové zdi.

„Pro mě jsou výsledky soutěže Vesnice roku odpovědí na všechny ty, kteří říkají, že malé obce nemají existovat a že se mají slučovat do velkých celků. Já jsem pro, aby si sdílely různé služby, aby si sdílely účetní a další věci, to je určitě logické, ale mají tu možnost. A ještě se jim ta možnost legislativně více otevřela. Ale nemyslím si, že je správná cesta slučování, protože i sedmdesátičlenná nebo sedmdesáti pětičlenná obec dokáže vyhrát v takové soutěži,“ říká Petra Pecková (STAN), hejtmanka Středočeského kraje.

Soutěž Vesnice roku spolupořádá Spolek pro obnovu venkova a také Svaz měst a obcí České republiky, a to společně s Ministerstvy pro místní rozvoj a zemědělství. Vítězové Středočeského kraje putují do celostátního kola. Letos se do soutěže v rámci republiky přihlásilo bezmála dvě stě obcí.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu