• Načítám...
>

Skanzen v Přerově na Nymbursku bude mít nový vstup

.

Reklama

Turisti i místní se zase mají na co těšit. V Přerově nad Labem na Nymbursku vyroste nový vstup do Polabského národopisného muzea. Slavnostního poklepání na základní kámen se v areálu skanzenu zúčastnili zástupci obce i Středočeského kraje. Dnešní vstup do areálu je totiž složitý.

"V současné době, když vstupujete do Polabského národopisného muzea, tak vstupujete brankou vedle vrat. Musíte projít zázemím skanzenu a najít pokladnu. Ta se skrývá v budově bývalého špýcharu a tam musíte vystoupat po několika schůdcích a jdete do prostoru, který není vhodný pro prodej a hlavně není přístupný pro seniory a pro lidi s hendikepem," řekl televizi Praha starosta Přerova nad Labem Jiří Beneš.

Překvapivě za návrhem nového řešení vstupu, pokladny i informačního centra, takzvaného íčka, nestojí žádné architektonické studio, žádní architekti, ale děti. 

"Tak u návrhu stály původně děti z naší základní školy, a to s projektem íčka, které teď máme vedle skanzenu a které je provozně propojeno s kulturními akcemi, které tady probíhají. A právě, jak se tady potkávají se zaměstnanci Polabského národopisného muzea, tak vyslyšeli jejich prosbu, že by potřebovali pomoci s tím, aby měli důstojnější podmínky a prostor, kam můžou vejít všichni návštěvníci, nejen ti, kteří mají to štěstí, že jim slouží nohy," dodal starosta Přerova. 

Tak děti připravují takové skici, nad kterými se scházíme, zamýšlíme a věci, které se hodí a jsou použitelné v praxi pak implementujeme do různých projektů i ve škole," pochlubila se zástupkyně ředitele Základní a mateřské školy Přerov nad Labem Jitka Milaniaková.

"Bude se jednat o návštěvnické zázemí, které si tento nádherný skanzen zaslouží a vznikne zde i prostor, který budou moct používat i obyvatelé Přerova nad Labem," zmínil radní Středočeského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda.

Bude to takové kulturní centrum obce, jak říká radní Středočeského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda a dodává, že kraj se snaží postupně modernizovat vstupní objekty do kulturních institucí po celém regionu. 

"Stavba začíná dnešním dnem, tedy položením základního kamene a návštěvníkům ji chceme zpřístupnit už na zimní sezónu, tedy v podzimních měsících tohoto roku," doplnil středočeský radní. 

Obec zaplatí jednu třetinu nákladů a kraj zbylé dvě třetiny. 

"Prostředky, ze kterých to hradíme, jsou investiční prostředky Středočeského kraje, kde každá kapitola má svůj vyhrazený investiční limit. Čili je čerpáme z investičního limitu přiděleného odboru kultury," prozradil radní Švenda. 

Kolik bude projekt stát ale ještě není jasné. Teprve se totiž podle starosty připravuje výběrové řízení na dodavatele. 

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu