Lidé na Českobrodsku mají poptávkovou dopravu
- 11. srpna 2024,
- 21:13,
- Středočeský kraj,
- Věra Dušková
Středočeský kraj spustil průlomový projekt ve veřejné dopravě. Služba s názvem PID Haló by do budoucna měla zcela respektovat poptávku cestujících bez ohledu na fixní trasy, zastávky nebo jízdní řády.
Výborné vlakové spojení Českého Brodu s hlavním městem jistě uvítá každý, kdo bydlí přímo v Českém Brodě. Horší už to bylo s obyvateli okolních obcí. Od 9. srpna se ale dostanou domů i oni. Právě v tento den byl totiž slavnostně spuštěn pilotní projekt služby PID Haló.
„Motivací
začít tento projekt bylo to, že i tady na Českobrodsku, ačkoliv
jsme blízko k Praze, tak nám klasická linková doprava končí
přibližně kolem té osmé hodiny a potom už není žádná
možnost, jak se dostat dál, než do Českého Brodu a právě tato
služba by to měla flexibilně zajistit," řekl Lukáš Kubálek - vedoucí projektu poptávkové dopravy PID Haló.
„Maximálně se do vozu vejde osm cestujících včetně dětí. Je tam bezbariérová plošina na kočárky a invalidní vozíky. Vozy jsou dva, jednička a dvojka, je to na nich i vidět a budou v provozu tak, jako by byl v provozu velký autobus. To znamená, že když jede linkový autobus a veze vzduch, tak musí jet podle zákona. Pakliže poptávková doprava nebude mít poptávku, tak nepojede," řekl Zdeněk Šponar - ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje.
Cestující
si buď pomocí aplikace PID Lítačka nebo speciální infolinky
prostě objedná mimořádný spoj.
„Já neříkám, že to velmi významně ušetří náklady. Ale bude to daleko flexibilnější, pro lidi daleko příznivější, přátelštější a mělo by je to odvézt opravdu v okamžiku, kdy oni potřebují," řekla Petra Pecková (STAN) - hejtmanka Středočeského kraje.
„Je tam určitá překážka, co se týče flexibility a to je naše legislativa. Nebude to nějak na úkor celého projektu?“
„Částečně ano, ale v zásadě ten projekt je postaven právě na pravidlech stávající legislativy. Není to taxík, je to poptávková doprava, to znamená doprava na zavolání, doprava, která vás dopraví na základě vašeho požadavku po předem stanovených trasách. Ale máme už připravený vývojový program, který by měl fungovat tak, jako se říká, veřejný Uber," řekl Zdeněk Šponar - ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje.
Středočeský
kraj je v této službě průkopníkem. Inovativní není jen
flexibilita veřejné dopravy, ale i zapojení umělé inteligence,
která zpracuje požadavky cestujících a vytvoří ideální trasy. A to vše v reálném čase.
„Samozřejmě budeme hledat mouchy, protože umělá inteligence je umělá, to znamená, že má třeba problémy s češtinou, takže některé slangové výrazy se musí učit," řekl Zdeněk Šponar - ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje.
„Vychytávalo se opravdu všechno, co se vychytat mohlo, ale umělá inteligence je prostě umělá a nevychytáte vždycky úplně všechno, takže proto je ten pilotní provoz a budeme vidět, jak se umělá inteligence osvědčí," řekla Petra Pecková (STAN) - hejtmanka Středočeského kraje.
Na slavnostním zahájení pilotního provozu poptávkové dopravy na Českobrodsku si návštěvníci mohli užít i bohatý doprovodný program, jízdy historickým autobusem i prezentaci nových jednotek RegioPanter.