V kouřimském skanzenu proběhly dožínkové slavnosti
- 19. srpna 2024,
- 20:55,
- Středočeský kraj,
- Ondřej Švec
V Muzeu lidových staveb v Kouřimi proběhly dožínkové slavnosti na počest dobré úrody a sklizně. V malebném prostředí našich předků se mohli návštěvníci seznámit s tím, jak se dříve žilo a vyzkoušeli si také vybraná řemesla. Například kosení trávy, pečení chleba nebo práci spojenou s kovářskou dílnou. Těšit se mohli také na dožínkový průvod, tanec, zpěv a tradiční staročeskou veselici. Ochutnat mohli také typické venkovské jídlo a pití.
Dožínky jsou spojené s oslavou sklizně. Pro naše předky znamenala bohatá úroda zdroj obživy, bylo tedy co slavit. V Muzeu lidových staveb v Kouřimi se tak mohli návštěvníci tohoto národopisného pořadu dozvědět, jak se tehdy žilo, pracovalo a hlavně slavilo.
„Několikrát za den tady budeme mít rekonstruovaný dožínkový průvod, kdy ženci z pole přinášeli hospodáři do statku dožínkový věnec a proběhl takový obřad, který souvisel s oslavou dokončení žní, což byla vůbec nejnáročnější zemědělská práce v roce,“ vysvětluje Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně.
Lidé mohli vidět v akci kovářského mistra a dokonce si sami zkusit ukovat hřebík a vyzkoušet si také práce, které souvisí se žněmi, například kosení obilí na poli. Na rozdíl od moderních benzinových strunových sekaček šlo sice o tichý a bezemisní způsob, za to to ale byla pořádná dřina.
„Měli kosy, jak vidíte u mého kolegy, vybavené plachetkou, postupovali takhle v řadách a rovnali si to do takovýchto řádků a pak se z toho svázaly snopy povříslem,“ představuje tradiční způsob kosení Erich Seidl.
A pro ty, co rádi mlsají, byla připravena názorná ukázka pečení buchet a chleba. Dnes už si většinou kupujeme hotový chleba v obchodě, když se ale naši předkové rozhodli péct chleba pro početnou rodinu, šlo o celodenní záležitost.
„Nejdřív se musel dopředu udělat kvásek, který se také schovával a pak se zase rozdělával, pořád dokola. Peklo se totiž třeba jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní v chalupě a peklo se pro vícero rodin. Schová se kvas, pak se rozdělá a udělá se krásný zákvas,“ vysvětluje pekařka Iva Válková.
V kouřimském skanzenu mají po celý rok celou řadu národopisných pořadů. Dožínky sice patří mezi ty komornější akce, ale mají o to rodinnější atmosféru. Pro návštěvníky byly připraveny také nejrůznější přednášky, například o tradici lidových tanců, které si pak mohli i vyzkoušet. Dožínky v kouřimském skanzenu předvedly lidem oslavy starých časů a odkryly několik střípků ze života našich prapředků. Pokud jste muzeum tentokrát nestihli navštívit, dalším národopisným pořadem bude 5. října Podzim na vsi, který bude také určitě stát za to.