Bitva u Rakovníka zásadně ovlivnila také Bílou horu
- 22. srpna 2024,
- 9:50,
- Středočeský kraj,
- Ondřej Švec
Kdo nezná své dějiny, je odsouzen je opakovat. Každý ale nemůže vědět všechno a zatímco ke všeobecnému vzdělání patří znalost bitvy na Bílé hoře z roku 1620 včetně jejich důsledků pro český národ, málokdo si vzpomene například na bitvu u Rakovníka. Ta měla přitom zásadní vliv právě na bitvu na Bílé hoře. Toto opomíjení se snaží napravit rakovnické muzeum se svojí dlouhodobou expozicí, která se této bitvě věnuje. Vedle výstavy také každoročně pořádá rekonstrukci této bitvy a pochod z Rakovníka na Bílou horu. Expozice se příští rok přesune do dočasných prostor Pražské brány a projde renovací.
Bitva na Bílé hoře v roce 1620 znamenala pro český národ dobu temna a těžké časy. Málokdo ale ví, že této klíčové bitvě předcházela bitva u Rakovníka, která měla právě na Bílou horu zásadní vliv. Expozici k bitvě u Rakovníka můžete navštívit v Muzeu T. G. M., kde jinde než v Rakovníku.
"Bitva u Rakovníka na podzim roku 1620 je velmi významným mementem, obzvláště pro Bílou horu, protože dva dny před bitvou na Bílé hoře se znepřátelená vojska na 9 dní zasekla u Rakovníka a tady se kvůli neshodám mezi veliteli kvůli nedostatečnému žoldu, proviantu a špatnému počasí vyeskalovaly veškeré problémy toho vojska," řekla Kateřina Blažková - zástupce ředitelky pro muzeum a výstavní síně Rakovník.
Během devíti dnů zanechala znepřátelená vojska u Rakovníka spoustu pozůstatků, je tedy na co vzpomínat a co ukazovat.
"Především polní opevnění, terénní pozůstatky polních opevnění, redanu, reduty a také spousta poztrácených předmětů, zlomků zbraní, střeliva a podobně. Takže z našich několikaletých archeologických průzkumů pochází řada předmětů, které tu vystavujeme, ale myslím si, že hlavním lákadlem je jeden z největších modelů bojišť v České republice, kde znázorňujeme rozložení vojsk v tom okolí toho Rakovníka," řekla Kateřina Blažková - zástupce ředitelky pro muzeum a výstavní síně Rakovník.
Každý z těch předmětů vypovídá o každodenním pohybu vojsk na bojišti. Úspěšnost bojů pak ukazuje například střelivo, našlo se totiž velmi malé množství kulí deformovaných zástřelem.
"To znamená, že úspěšnost toho zástřelu nebyla tak vysoká, větší množství je těch, které nejsou deformované, ale máme také velké množství zmetků. Tady vidíme, máme i nálezy formiček ingotů, že si vojáci odlévali kule přímo na bojišti a často se jim to nepovedlo. To je třeba zajímavá výpověď. Pak samozřejmě osobní předměty, jako třeba pozlacená plaketa s motivem klečícího vojáka, ukřižovaného a koně," řekla Kateřina Blažková - zástupce ředitelky pro muzeum a výstavní síně Rakovník.
Jde o velmi oblíbený motiv z počátku 17. století. V muzeu ho najdete na bronzové pozlacené plaketě, která patřila zřejmě někomu z katolických důstojníků. Bitva u Rakovníka je neprávem opomíjená a ve školních osnovách na ni často nezbývá místo. Veřejnost se s ní tak seznámí často až díky této výstavě.
"Musím říci, že ta bitva na Bílé hoře z hlediska dějin a jejího významu pro české dějiny ten Rakovník úplně přebyla, ale co se týče toho historického rámce, tak ten Rakovník významně doplňuje tu Bílou horu v tom, že měl velký vliv a zásadní podíl na tom, jak ta Bílá hora dopadla, takže my už to dnes prezentujeme i řadou akcí pro veřejnost," řekla Kateřina Blažková - zástupce ředitelky pro muzeum a výstavní síně Rakovník.
Expozici bitvy u Rakovníka představuje rakovnické muzeum už od roku 2015 a trvat bude ještě minimálně do konce tohoto roku. Od ledna příštího roku čeká pak muzeum velká rekonstrukce a expozice se přesune do prostor Pražské brány, kde také projde významnou renovací. Máte se tedy ještě na co těšit.