Silniční síť Středočeského kraje je nejvytíženější

Podle kvalifikovaných odhadů projede Středočeským krajem přes 12 milionů aut denně a je tak dopravně nejzatíženějším krajem v celé České republice. Pojďme se podívat, co to znamená pro stav silnic II a III.třídy.

Reklama

Na základě novely kompetenčního zákona z roku 2001 jsou v ČR vlastníky silnic II. a III. třídy jednotlivé kraje. Dálnice, rychlostní komunikace a silnice I. třídy zůstaly ve vlastnictví státu. Středočeský kraj tak vlastní téměř 9000 kilometrů silnic, které jsou na jeho území, a musí se o ně starat.

"Stav silnic ve Středočeském kraji je takový, že máme provedenou pasportizaci silnic II. tříd. Teď se provádí pasportizace II. tříd. Mohu říct, že 25% stavu II. tříd je ve špatném stavu, a toto číslo bude myslím o něco větší u silnic III. tříd. Předpokládáme že bude okolo 35%," řekl Zdeněk Dvořák, ředitel KSÚS Středočeského kraje.

Silnice ve Středních Čechách každý den dostanou pořádně zabrat díky kamionové dopravě. A ještě hůř jsou na tom mosty.

"Z posledního sčítání, které bylo v roce 2010, máme v průjezdnosti 8 milionů aut za 24 hodin oproti kraji Severomoravskému, který měl asi 5,3 milionu, a troufám si říct, a odhady z loňského sčítání jsou takové, že Středočeský kraj bude mít v budoucnu cca 12 až 13 milionů, což bude minimálně o 5 milionů více než ostatní kraje. Největší problém máme samozřejmě s kamiony, které nám ničí jak komunikace II. a III. třídy, tak mosty. S mosty máme u nás v kraji docela velké problémy," řekl Zdeněk Dvořák.

Ve správě Středočeského kraje je celkem 1850 mostů, a celá třetina z nich, tedy na 600, je v havarijním stavu.

"Krajská správa Středočeského kraje opraví kolem 30 mostů, což se týká kompletní demolice a výstavby mostu nového. Samozřejmě další prostředky investujeme do nestavební údržby mostů, která je v rozsahu zhruba 80 milionů korun," řekl Miroslav Dostál, vedoucí mostních techniků KSÚS Středočeského kraje, Kutná Hora.

Na špatné silnice a mosty nadáváme všichni, zvláště po ránu, kdy spěcháme do práce. Odnesou to silničáři, úředníci, politici. Málokdy nás napadne, že dělají co mohou, a stav silnic je ani za mák netěší. Minimálně proto, že používají stejné cesty jako všichni ostatní.

Reklama

Mohlo by Vás zajímat


Nejnovější zprávy Středočeský kraj


Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu